Zmiana czasu na zimowy: Kiedy wypada w 2024? Czy to już dziś?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nieodłącznie kojarzy nam się z coraz krótszymi dniami. Termin, gdy przestawiamy zegarki cofając wskazówki o godzinę, jest datą ruchomą. Kiedy wypada zmiana czasu na zimowy w 2024 roku? Czy to już dziś?

Publikacja: 21.09.2024 06:01

Kiedy wypada w 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy?

Kiedy wypada w 2024 roku zmiana czasu z letniego na zimowy?

Foto: Adobe Stock

Zmiana czasu tradycyjnie wypada dwa razy w roku. Wiosną przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią - odwrotnie.

Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy wypada?

Zmiana czasu na zimowy polega na odejściu od czasu letniego środkowoeuropejskiego, który został wprowadzony 31 marca 2024 roku. Zegarki przestawiamy tradycyjnie w ostatni weekend października. W tym roku będzie to noc z 26 na 27 października. Zegarki należy cofnąć w niedzielę, z godziny 3:00 na 2:00. Mówi się, że dzięki temu można pospać godzinę dłużej – chodzi o to, że wstając po zmianie czasu np. o 8 rzeczywiście śpimy do 9 starego czasu.

Sporym ułatwieniem jest to, że zmiana czasu w urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, komputery, czy smartwatche odbywa się automatycznie. Z tego względu wiele osób może nawet nie zauważyć przejścia na czas zimowy. Widocznym skutkiem będzie jednak krótszy dzień. Od momentu przestawienia zegarków słońce będzie zachodzić już po godzinie 16:00.

Czas zimowy zostanie z nami przez najbliższych pięć miesięcy. Kolejna zmiana nastąpi dopiero w marcu 2025 roku, dokładnie w ostatnią niedzielę tego miesiąca. Będzie to zatem noc z 29 na 30 marca. Przejście na czas letni zakłada przesunięcie wskazówki zegara o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W tym przypadku mówi się, że śpimy godzinę krócej (jeśli wstajemy po zmianie czasu na letni o 8, jest to w rzeczywistości 7 dotychczasowego czasu).

Czytaj więcej

Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni 2024? To zależy, czy chodzi o astronomiczną, czy kalendarzową

Do kiedy będzie obowiązywać zmiana czasu?

Zmiana czasu budzi kontrowersje i już od wielu lat dyskutuje się nad jej sensem. Debaty są też prowadzone na forum Unii Europejskiej. Sporo osób oraz grup społecznych opowiada się za wprowadzeniem jednolitego czasu w ciągu całego roku. W 2019 roku CBOS przeprowadził ankietę, w której aż 80 proc. respondentów potwierdziło chęć odejścia od czasu letniego i zimowego.

Przestawianie zegarków wiąże się z zakłóceniem rytmu dobowego. Z tego względu niektóre osoby mogą przez kilka kolejnych dni odczuwać spadek wydajności, pogorszenie koncentracji oraz złe samopoczucie. W dniu, w którym zmieniamy czas, w nieciekawej sytuacji są pasażerowie nocnych pociągów, bowiem muszą odbyć przymusowy godzinny postój.

Zmiana czasu odbywa się w całej Unii Europejskiej w tym samym terminie, aby uniknąć problemów organizacyjnych. Wynika to z Dyrektywy 2000/84/EC. Komisja Europejska wydała również harmonogram zmian czasu na lata 2022-2026, co oznacza, że będziemy musieli przestawiać zegarki jeszcze przynajmniej przez kolejne dwa lata. Nie wiadomo, czy w przyszłości zwyczaj zostanie zlikwidowany, bowiem prace w tym temacie utknęły z powodu braku jednomyślności państw członkowskich UE.

Czytaj więcej

Dzień bez Samochodu już 22 września. W których miastach będzie darmowa komunikacja miejska?

Zmiana czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Pomysł zmiany czasu zawdzięczamy Anglikom. W 1907 roku William Willett podzielił się nim w broszurze “The Waste of Daylight”. Przedstawił argument, że dzięki przestawieniu latem zegarków o 80 minut państwo może zaoszczędzić na oświetleniu. Podobne koncepcje mieli Benjamin Franklin i George Vernon Hudson. Zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w Niemczech w 1916 roku. Później pomysł wdrożyła Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, a w końcu inne kraje. Dziś czas letni i zimowy obowiązuje w prawie 70 państwach na świecie.

Zmiana czasu tradycyjnie wypada dwa razy w roku. Wiosną przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią - odwrotnie.

Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy wypada?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Kraj
Pałac Prezydencki: Czy media społecznościowe zdominują kampanię prezydencką 2025 roku?
Kraj
Nowej nadziei na nowy rok
Kraj
Ukraina: Były redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Grzegorz Gauden odznaczony „Za odwagę intelektualną”
Kraj
Życzenia świąteczne od „Rzeczpospolitej”: Bóg się nam rodzi!
Kraj
„Gaude Mater Polonia” nie wróci do nas szybko