Końcówka września to przejście od ciepłej, suchej aury do typowo jesiennej pogody z przelotnymi opadami i silnymi porywami wiatru. IMGW przewiduje ochłodzenie już w najbliższy weekend. Jakiej pogody można się spodziewać w nadchodzących miesiącach?
Długoterminowa prognoza IMGW: Jaka będzie jesień?
Na stronie IMGW można śledzić prognozy długoterminowe dla najbliższych czterech miesięcy. Zgodnie z modelami opracowanymi jeszcze na początku września przewiduje się, że temperatury w październiku i listopadzie powinny utrzymać się w normie (wieloletnia norma temperatur z lat 1991-2020). Cieplejsza aura w październiku jest najbardziej prawdopodobna na terenie Podkarpacia i Małopolski. W listopadzie temperatury powyżej wieloletniej normy są z kolei przewidywane w województwie zachodniopomorskim i lubuskim.
Prognozy eksperymentalne z początku września przewidują, że w większości województw opady w październiku będą wyższe niż średnia wieloletnia. Więcej opadów ma spaść w województwach zachodnich i w centrum Polski. Opady w listopadzie powinny utrzymać się normie, ale w grudniu przewidywane wyższe średnie opadów dotyczą całego kraju.
Czytaj więcej
Angina, szkarlatyna, róża – to tylko kilka z długiej listy chorób wywoływanych przez bakterie paciorkowca. W tym roku w Polsce obserwuje się znaczny wzrost tego typu zachorowań. Lekarze przyznają, że liczba infekcji wywołanych bakteriami paciorkowca ustępuje jedynie COVID-19.
Prognoza długoterminowa i mapy tygodniowe
Najnowsza eksperymentalna prognoza długoterminowa została opublikowana przez IMGW 25 września. Uwzględnia ona wieloletnią średnią z lat 1991-2020 i normy wysokości opadów oraz temperatur liczonych w przedziale „od do”. Zgodnie z zaktualizowanymi prognozami przewidywane temperatury dla października mogą przekroczyć średnią normy wieloletniej m.in. na północy, południu i na wschodzie Polski. IMGW pisze również o możliwych przymrozkach. Te spodziewane są głównie w drugiej połowie października.