Aktualizacja: 22.11.2024 02:29 Publikacja: 30.05.2024 09:26
Na konflikcie cierpią zwierzęta ze schroniska
Foto: Adobe Stock
Ponad 300 wolontariuszy ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na warszawskim Paluchu, złożyło do prezydenta Rafała Trzaskowskiego skargę na działania realizowane przez nową dyrektorkę placówki Agnieszkę Maciak.
„Niestety, od czasu objęcia stanowiska Dyrektora Schroniska przez panią Agnieszkę Maciak, na Paluchu dzieją się rzeczy bardzo niepokojące. Podejmowanych jest wiele działań, pozornie wymierzonych w wolontariat, które w rzeczywistości szkodzą bezpośrednio zwierzętom będącym pod opieką placówki. Wolontariusze nie są jedyną grupą osób współtworzących schronisko, która odczuwa negatywny wpływ działań pani Agnieszki Maciak. Strach, zła atmosfera, chaos i dezorientacja zgłaszane są także przez część pracowników” – czytamy w piśmie.
Średnio co 16. dziecko, które rodzi się obecnie w Polsce, jest cudzoziemcem. Ale są województwa, gdzie już jedna dziesiąta noworodków nie ma polskiego obywatelstwa.
Przemyt ponad 180 migrantów do Niemiec zorganizował gang, w którym działała mieszkająca tam Polka i jej syn. Organizatorzy procederu zostali sprowadzeni do Polski i już usłyszeli zarzuty.
„Opiekunami” 17-latków za kierownicą mają być ich niewiele starsi, bo już 24-letni, koledzy. Nikogo nie przypilnują, bo sami często uprawiają piracką jazdę i chwalą się tym w internecie – ostrzegają eksperci.
Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją. Ale nie ma takiej pewności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Do Polski dotarł front, który sporo namiesza w pogodzie. Niesie ze sobą opady śniegu, deszczu ze śniegiem oraz silny wiatr. IMGW wydał kilka alertów ostrzegających przed oblodzeniem, opadami i podmuchami wiatru. Gdzie będzie najgorzej?
Ukrócona ma zostać praktyka wydawania "rodowodów" przez niekompetentne stowarzyszenia oraz będą określone minimalne warunki dla hodowców rasowych psów i kotów.
Koszty zabiegu - czyli kilkaset zł - pokryje gmina, gdy tylko właściciel zwierzęcia wyrazi takie oczekiwanie.
Czy jestem zaskoczona? Nie, bo Polacy są dobrzy w takich akcjach, to jest piękne i budujące. W obliczu tak strasznej powodzi widzimy istotę naszego człowieczeństwa, to, co czyni nas społeczeństwem. Ale też się okazuje, że bardzo sprawnie działa państwo – mówi Estera Flieger w codziennym podcaście „Rzeczpospolitej”.
Mimo krytyki ze strony organizacji ochrony praw zwierząt i opozycji, turecki parlament uchwalił we wtorek kontrowersyjne prawo, mające na celu regulację populacji bezdomnych psów. Gminy do końca 2028 roku mają zorganizować dla nich miejsca w schroniskach.
Część organizacji boi się, że przepisy "ustawy Kamilka" mogą odstraszyć potencjalnych pracowników i wolontariuszy, którzy będą musieli przejść ścisłą weryfikację. Inne uważają, że kontakty dorosłych z dziećmi trzeba mocniej kontrolować.
Grupa aktywistów przygotowuje pozew zbiorowy, w którym będzie domagać się, by polskie władze w końcu na poważnie zajęły się sprawą bezdomnych zwierząt.
Dlaczego niektórzy wybierają życie pełne strachu i niepewności, aby nieść pomoc obcym ludziom? Często nie znają nawet ich języka czy genezy danego konfliktu. Takie są tajemnice wolontariuszy, tajemnice bolesne najlepszych spośród nas.
Wpis ambasadora Izraela, który oskarżył polskich polityków o antysemityzm, gdy ci uznali śmierć polskiego obywatela w Strefie Gazy za zbrodnię wojenną i zażądali wyjaśnień, spowodował kryzys w relacjach polsko–izraelskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas