Parlament Turcji uchwalił nowe prawo. Czy bezdomne psy czeka rzeź?

Mimo krytyki ze strony organizacji ochrony praw zwierząt i opozycji, turecki parlament uchwalił we wtorek kontrowersyjne prawo, mające na celu regulację populacji bezdomnych psów. Gminy do końca 2028 roku mają zorganizować dla nich miejsca w schroniskach.

Publikacja: 30.07.2024 13:00

Stambuł, 27 lipca. Jeden z protestów przeciwko kontrowersyjnemu prawu o regulacji populacji bzdomnyc

Stambuł, 27 lipca. Jeden z protestów przeciwko kontrowersyjnemu prawu o regulacji populacji bzdomnych psów

Foto: AFP

amk

Ustawa została przyjęta 275 głosami „za”. 224 parlamentarzystów było przeciw.

W ciągu ostatnich kilku tygodni w całej Turcji odbywały się wielotysięczne protesty przeciwko wprowadzeniu w życie zapowiadanych przez władze przepisów. Z kolei zwolennicy ustawy powoływali się na obawy dotyczące ataków psów, wypadków drogowych i wścieklizny.

Nowelizacja już istniejącego prawa dotyczącego praw zwierząt nakazuje gminom zbieranie z ulic bezdomnych psów i umieszczanie ich w schroniskach dla zwierząt w celu znalezienia im domu lub zastosowania „innych środków”. 

Czytaj więcej

Czip dla każdego psa. UE i rząd wprowadzą taki obowiązek

„Schroniska” dla psów w Turcji. Drastyczne zdjęcia zalały media społecznościowe

Te „inne środki”, to między innymi ubój. Choć nowelizacja pozwala na uśpienie psów sklasyfikowanych przez weterynarzy jako chore lub agresywne albo stanowiące „zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt”, aktywiści na rzecz praw zwierząt obawiają się, że większość psów  zostanie zabita. Organizacje prozwierzęce wskazują tutaj na niewystarczającą i słabo uregulowaną pod względem prawnym infrastrukturę schronisk dla zwierząt w Turcji.

Gdy aktywiści protestowali przeciwko uchwalonej ustawie, tureckie media społecznościowe zalały drastyczne zdjęcia i nagrania z już istniejących „schronisk”, które teoretycznie mają przyjąć bezpańskie psy.  Przedstawiają walczące ze sobą zwierzęta, zwłoki zwierząt częściowo obdartych ze skóry i pożartych przez inne psy, zwierzęta zagłodzone tak, że nie są w stanie ustać na nogach. Zdjęcia nie nadają się do publikacji.

Czytaj więcej

Zwierzęta muszą poczekać. Hołownia przetrzymał projekt Olbrychskiego i Ostaszewskiej

322 schroniska i 4 miliony bezdomnych psów

W Turcji jest około 4 milionów bezdomnych psów. Funkcjonują tam 322 schroniska, w których jest miejsce dla 105 tysięcy zwierząt. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie psy wykazujące agresywne zachowanie lub cierpiące na nieuleczalne choroby zostaną uśmiercone. Pozostałym schroniska mają zapewnić dach nad głową i opiekę oraz szukać dla nich domów.

Uchwalone prawo wymaga, aby wszystkie gminy przeznaczyły co najmniej 0,3 proc. swojego rocznego budżetu na usługi rehabilitacji zwierząt i budowę lub modernizację schronisk. Mają na to czas do 2028 roku.

Opozycja zapowiada odwołanie do Sądu Konstytucyjnego. Wezwania do bojkotu

Opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) zapowiedziała, że ​​odwoła się od ustawy do Sądu Konstytucyjnego.

- Ustawa jest ewidentnie niezgodna z konstytucją i nie broni prawa do życia   — powiedział lider CHP Ozgur Ozel po jej uchwaleniu, dodając, że gminy mają ograniczone zasoby, aby poradzić sobie z zadaniem zabrania tak wielu psów. - Zrobimy więcej niż się od nas wymaga, jeśli chodzi o budowę większej liczby schronisk, szczepienia, kastrację i adopcję, ale nie jest możliwe, aby w pełni sprostać temu ciężarowi, mając możliwości, jakie mają gminy — dodał.

Aktywiści na rzecz praw zwierząt wzywają z kolei do zintensyfikowania kampanii na rzecz kastracji.

Mieszkańcy tureckich miast często opiekują się zwierzętami ulicznymi, przygotowując im prowizoryczne schronienia, jedzenie i wodę. Jedno z badań wykazało, że mniej niż 3 proc.  osób popiera ich uśmiercenie, podczas gdy prawie 80 proc. było za umieszczaniem psów w schroniskach.

W związku z uchwalonymi przepisami, w sieci pojawiły się już pierwsze apele o bojkot Turcji, w tym o rezygnację z turystycznych wyjazdów w tym kierunku.

Ustawa została przyjęta 275 głosami „za”. 224 parlamentarzystów było przeciw.

W ciągu ostatnich kilku tygodni w całej Turcji odbywały się wielotysięczne protesty przeciwko wprowadzeniu w życie zapowiadanych przez władze przepisów. Z kolei zwolennicy ustawy powoływali się na obawy dotyczące ataków psów, wypadków drogowych i wścieklizny.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Kolumbia: Hipopotamy Pablo Escobara zostaną odstrzelone. "Stwarzają zagrożenie"
Społeczeństwo
Turcja oskarża rząd Beniamina Netanjahu o śmierć swojej obywatelki. "Strzał w głowę"
Społeczeństwo
Synowie Putina żyją w odosobnieniu. Ujawniono zaskakujące informacje o ich życiu
Społeczeństwo
Maorysi zrywają z tradycją. Tron przejęła 27-letnia kobieta
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Społeczeństwo
Greta Thunberg protestowała przeciw wojnie w Strefie Gazy. Policja ją zatrzymała
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki