Rekordowa sprzedaż leków w rosyjskich aptekach. Na co masowo leczą się Rosjanie?

Sprzedaż leków antydepresyjnych w rosyjskich aptekach osiągnęła w pierwszych miesiącach 2024 r. najwyższy poziom od pięciu lat – podał rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

Publikacja: 28.03.2024 14:28

Rekordowa sprzedaż leków w rosyjskich aptekach. Na co masowo leczą się Rosjanie?

Foto: Stock Adobe

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764

Kwota, za którą sprzedano w tym roku leki antydepresyjne, jest najwyższa od pięciu lat.

Według danych DSM Group, firmy  zajmującej się badaniem rynku farmaceutycznego,  w pierwszych 11 tygodniach 2024 roku rosyjskie apteki sprzedały 3,6 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych o wartości 2,9 mld rubli (31,3 mln dolarów).

To więcej w porównaniu z 2,7 mln opakowań sprzedanych w tym samym okresie w 2023 r., 3,3 mln opakowań w 2022 r. i 1,8 mln opakowań w latach 2021 i 2020.

Rosjanie w depresji. Ogromny wzrost sprzedaży antydepresantów

Największe sieci aptek ankietowane przez „Wiedomosti” potwierdziły, że sprzedaż leków przeciwdepresyjnych rośnie zarówno w ujęciu nominalnym, jak i procentowym.  W „Sieci Aptek 36,6”   sprzedaż leków przeciwdepresyjnych za 11 tygodni 2024 r. wzrosła o 41 proc.  w porównaniu z tym samym okresem 2023 r. i o 12 proc. do 2022 r. W sieci Pharmacy 25 liczba ta wzrosła o ponad 15 proc.

Czytaj więcej

Wojna przeciw Ukrainie nie ma w Rosji wielu przeciwników

Według "Wiedomosti" leki przeciwdepresyjne stopniowo wypierają leki ziołowe i uspokajające, na które popyt nieznacznie spadł od 2019 roku.

Eksperci powiązali ten wzrost z częstszym przepisywaniem przez lekarzy leków przeciwdepresyjnych zamiast środków uspokajających z czasów sowieckich, których działanie nie zostało naukowo udowodnione.

Wojna na Ukrainie. Rosjanie się boją

Leki przeciwdepresyjne będą w dalszym ciągu zyskiwać na popularności w Rosji ze względu na utrzymujący się wysoki poziom niepokoju społecznego — powiedział „Wiedomostiom” dyrektor  generalny DSM Group Siergiej Szulak.

Pogorszenie stanu zdrowia psychicznego Rosjanie zgłaszali już w pierwszym roku  rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosjanie masowo wykupują Viagrę. Bo kończą się dostawy

Niezależny rosyjskie portal „The Moscow Times” w grudniu 2022 roku pisał, że w pierwszych 9 miesiącach tego roku Rosjanie kupili  o 50 proc. więcej leków przeciwdepresyjnych  w porównaniu z tym samym okresem 2021 r. Powodem miała być wojna i ogłoszona jesienią przez Putina mobilizacja.

Rosjanie wydali cztery razy więcej niż normalnie na leki przeciwdepresyjne bezpośrednio po lutowej inwazji, a popyt na usługi pomocy psychologicznej wzrósł po ogłoszeniu „częściowej” mobilizacji we wrześniu.

- Dla niektórych osób mobilizacja była takim szokiem, że znacząco zmieniła stan umysłu. Wiele osób doświadczyło silnego uczucia strachu, któremu towarzyszyło poczucie nierealności w związku z tym, co się działo – tłumaczyła wtedy psycholog kliniczna Galina Łajszewa.

Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Społeczeństwo
Fin skrytykował Elona Muska w serwisie X. Niecenzuralna odpowiedź miliardera