Na szczycie COP28 prawie 200 krajów zgodziło się, by rozpocząć redukowanie światowego zużycia paliw kopalnych oraz przyjąć szereg środków, w tym zwiększyć produkcję czystej energii, co miałoby pomóc zapobiec negatywnym skutkom zmian klimatycznych.
Krytycy uważają, że osiągnięte w Dubaju porozumienie nie zapobiegnie wzrostowi temperatur na świecie o ponad 1,5 stopnia Celsjusza powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej, co, według części naukowców, spowoduje katastrofalne i nieodwracalne skutki, od topnienia pokrywy lodowej po załamanie się prądów oceanicznych.
Czytaj więcej
Wszelkie wzmianki o Grecie Thunberg zostaną usunięte z programu nauczania w Izraelu - ogłosiło miejscowe ministerstwo edukacji. To reakcja Izraela na fakt, że szwedzka aktywistka klimatyczna wyraziła solidarność z Palestyną i Gazą.
Greta Thunberg krytykuje ustalenia COP28
- Ten tekst jest nieskuteczny i jest bardzo daleki od bycia wystarczającym do utrzymania nas w granicach 1,5 stopnia - powiedziała agencji Reutera 20-letnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która wraz z grupką protestujących domagała się przed szwedzkim parlamentem sprawiedliwości klimatycznej.
- To cios w plecy dla tych najbardziej narażonych - oceniła Thunberg.