Niemcom grozi bezdomność

W Niemczech zaczyna brakować mieszkań. Tych dostępnych dla przeciętnych obywateli. Napływ ogromnej liczby uchodźców pogarsza sytuację.

Aktualizacja: 15.04.2016 10:52 Publikacja: 15.04.2016 10:40

Niemcom grozi bezdomność

Foto: 123RF

Przeciętna para ma w Niemczech do dyspozycji 2700 euro miesięcznie. Z tego może wydać na wynajem mieszkania do 900 euro miesięcznie. Jak pisze tygodnik „Der Spiegel”, poszukiwania mieszkania, w tym w Monachium, skończyło się zaledwie otrzymaniem około setki ofert. Oferowane mieszkania miały przy tym powierzchnię rzędu 40 m kw. W zamożnym Monachium zawsze tak było. W Hamburgu za 900 euro jest już do wyboru 500 mieszkań. Nie wiadomo, ile w nadal tanim Berlinie. Ale to w niemieckiej stolicy ceny najmu rosną najszybciej. Od 2010 roku wzrost ten wyniósł jedną trzecią. Niewiele mniej w Monachium i Stuttgarcie.

Przy tym większość Niemców nie posiada mieszkań na własność i wynajem jest rzeczą powszechną. W całym kraju jest 335 tys. osób bezdomnych. Niemal wszystkich z tej liczby nie stać na czynsz.

Niemcy przyjęli przed laty do wiadomości, że demografia jest nieubłagana i liczebność narodu będzie już tylko maleć. W 2006 roku władze federalne zaprzestały wspierania programów budownictwa mieszkaniowego pozostawiając tę sprawę w rękach landów. Zaopatrywały je wprawdzie w 500 mln euro subwencji rocznie, ale pieniądze te zaczęto wydawać na wiele innych celów. Budownictwo stanęło i efekt jest dzisiaj widoczny gołym okiem.

W 2009 roku wybudowano w całym kraju 159 tys. mieszkań. To jedna czwarta tego, co budowano w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Wprawdzie w ostatnich latach buduje się ok. 260 tys. mieszkań, ale są za drogie i jest ich za mało. Dla przykładu, w Stuttgarcie oddano ostatnio do użytku wieżowiec mieszkalny, gdzie metr kw. kosztuje 15 tys. euro. Jednocześnie 4 tys. osób jest na listach oczekujących na mieszkania budowane przy wsparciu finansowym władz miejskich. W mieście jest także 8 tys. uchodźców i ocenia się, że połowa z nich pozostanie na stałe. Wniosek z tego jasny, lecz na razie nie ma pieniędzy na program mieszkaniowy.

Władze w Hamburgu konfrontowane są obecnie z pytaniami, jak to się dzieje, że są pieniądze na mieszkania dla imigrantów, a nie ma ich na tanie lokum dla bezdomnych. W Berlinie debatę na ten temat zainicjowała SPD. Socjaldemokraci wskazują, że sytuacja na rynku mieszkaniowym prowadzi do zwiększenia napięć społecznych i tym samym sprzyja takim ksenofobicznym ugrupowaniom, jak AfD czyli Alternatywa dla Niemiec.

Co ciekawe, na co zwraca uwagę „Spiegel”, w 1989 roku, kiedy do zachodniej części Niemiec przybyło 1,1 mln imigrantów, w tym setki tysięcy niemieckojęzycznych przesiedleńców m.in. z byłego ZSRR, sporo azylantów oraz przybyszów ze wschodniej części kraju, w siłę urosła faszyzująca Partia Republikańska.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie