Rząd zapowiada, że zmian w funkcjonowaniu zasiłku 500+ raczej nie będzie, opozycja zapewnia, że jeśli wygra wybory, nie zamierza go likwidować. Ale według najnowszego sondażu IBRiS Polacy są gotowi na zmiany.
Największa grupa badanych – 44 proc. – uważa, że 500+ powinno być wypłacane „tylko najbardziej potrzebującym”, a 28 proc. wskazuje, że najlepiej byłoby pozostawić obecnie obowiązujące warunki wypłaty. 15,4 proc. chciałoby podniesienia wysokości zasiłku na dzieci, a tylko 11,2 proc. opowiada się za jego likwidacją. Grupa zaledwie 1,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Czytaj więcej
17 października, w Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przec...
W połowie roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniała, że w roku 2022 na program Rodzina 500+ w budżecie „zabezpieczono środki na poziomie 1,5 mld zł”.
W roku 2023 świadczenie ma nie być zagrożone mimo głosów, że wpływa negatywnie na inflację. – Wszystkie świadczenia społeczne, które są inwestycją w rodzinę, w rodzinę z małymi dziećmi, to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. To nie jest koszt dla państwa – mówiła minister Maląg latem. W październiku, przy okazji dyskusji o przyszłorocznym budżecie, potwierdził to premier Mateusz Morawiecki. – Nie ma żadnych planów ograniczenia 500+ – zapewnił szef rządu.