Kryzys w Wenezueli: Mieszkańcy tracą na wadze, głodne dzieci nie chodzą do szkoły

75 proc. mieszkańców Wenezueli w 2016 roku schudło przeciętnie po ok. 8,6 kg w związku z niedożywieniem spowodowanym kryzysem ekonomicznym w jakim pogrążył się kraj - wynika z badania przeprowadzonego przez Katolicki Uniwersytet im. Andrésa Bello i Uniwersytet im. Simona Bolivara we współpracy z organizacjami pozarządowymi przytaczanego przez agencję UPI.

Aktualizacja: 20.02.2017 14:10 Publikacja: 20.02.2017 14:00

Kryzys w Wenezueli: Mieszkańcy tracą na wadze, głodne dzieci nie chodzą do szkoły

Foto: AFP

Z badania wynika, że przeważająca większość mieszkańców Wenezueli nie spożywa dziennie zalecanych 2 tysięcy kalorii. Najbiedniejsi mieszkańcy kraju w ciągu roku stracili po ok. 10 kg.

Badacze ustalili, że większość Wenezuelczyków była zmuszonych zastąpić mięso w swojej diecie warzywami i roślinami bulwiastymi (m.in. ziemniakami). Biorąc pod uwagę realny dochód ludzie ubodzy stanowią obecnie 82,8 proc. populacji kraju. Autorzy badania ustalili z kolei, że 93 proc. Wenezuelczyków nie jest w stanie pokryć ze swoich dochodów wszystkich niezbędnych wydatków na żywność.

Dramatyczna sytuacja Wenezueli to skutek kryzysu związanego ze spadkiem cen ropy, na eksporcie której opierała się gospodarka za czasów byłego prezydenta Hugo Chaveza. W kraju brakuje żywności i leków. W 2017 roku PKB Wenezueli ma spaść o 4 proc., a inflacja w tym samym roku może osiągnąć 1600 proc.

Koordynatorka badań dr Martiza Landaeta wzywa władze, by te zrobiły coś, aby przeciwdziałać kryzysowi żywnościowemu. - Nasze dzieci, nastolatkowie, matki i osoby starsze umierają - stwierdziła.

Wenezuelczycy praktycznie przestali spożywać produkty zawierające zdrowe tłuszcze. 32 proc. osób je tylko dwa posiłki dziennie, a 22 proc. rezygnuje ze śniadania w ramach oszczędzania żywności.

Badacze ustalili jednocześnie, że 30 proc. uczniów, którzy opuszczają zajęcia nie chodzi do szkoły z powodu braku wody w domu lub w szkolnym kampusie. 22 proc. opuszcza zajęcia z powodu przerw w dostawach prądu, a 15 proc. - w związku ze strajkami nauczycieli. 10 proc. nieobecnych nie chodzi do szkoły z powodu niedożywienia.

Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie
Społeczeństwo
Cła Donalda Trumpa. Wiadomo, czego spodziewają się Amerykanie
Społeczeństwo
Teksas: Kolejny zgon dziecka chorego na odrę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
„Pokochać Rosję i znienawidzić Ukrainę”. Jak Putin na nowo „programuje” ukraińską młodzież