Zachęcamy do śledzenia bieżącej relacji
Czytaj więcej
We wtorek na granicy Polski z Białorusią, w rejonie zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy, doszło do ataku imigrantów na ogrodzenie i polskich funkcjonariuszy i żołnierzy strzegących granicy.
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji.
Żaryn: Kolejne prowokacje niemal pewne
Komendant główny policji: Ranny funkcjonariusz opuścił szpital.
- Chcę zapewnić mieszkańców strefy przygranicznej, że mogą czuć się bezpieczni. Jesteśmy tam po to, by mieszkańcy Podlasia, Polski i całej UE czuli się bezpiecznie - powiedział w rozmowie z Polsat News komendant główny policji Jarosław Szymczyk.
Mówił również o stanie zdrowia rannego policjanta, który we wtorek trafił do szpitala.
- Na szczęście obrażenia nie zagrażają jego życiu ani w poważnym stopniu zdrowiu. Czekamy na ostateczne wyniki badań, ale policjant czuje się dobrze - przekazał.
Borrell po kolejnej rozmowie z szefem MSZ Białorusi
Szef dyplomacji Unii Europejskiej odbył kolejną rozmowę telefoniczną z z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.
"Wezwałem do podjęcia pilnych działań w celu przywrócenia bezpieczeństwa na białoruskich obszarach granicznych z UE i zajęcia się sytuacją humanitarną osób tam przebywających" - przekazał Josep Borrell.
Nowelizacja ustawy o ochronie granic. Sejmowa komisja za przyjęciem
16 posłów głosowało za, a było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Poboży: To był najtrudniejszy dzień
- Dzisiejszy dzień był zdecydowanie najtrudniejszym dla naszych służb, które bronią granicy. Dziś główne uderzenie ze strony migrantów przyjęli polscy policjanci. Dzięki ich profesjonalizmowi udało się odeprzeć ten atak - powiedział w rozmowie z TVP wiszef MSWiA Błażej Poboży.
Straż Graniczna: Dwa tysiące migrantów w koczowisku
Sejmowa komisja nie poparła wniosku KO
Komisja administracji i spraw wewnętrznych nie poparła wniosku Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Członkowie KO uważają, że projekt jest niekonstytucyjny.
Przedstawiciel Cerkwi Prawosławnej odwiedził migrantów
Białoruski Komitet Graniczny wydaje oświadczenie
Działania Polski mogą być traktowane jako próba bezpośredniej agresji wobec Białorusi - informuje Państwowy Komitet Graniczny.
"Strzelanie z granatów ogłuszających do nieuzbrojonych osób po stronie białoruskiej jest rażącym naruszeniem norm międzynarodowych i praw migrantów ubiegających się o azyl" - przekazano.
Białoruś prowadzi dochodzenie w sprawie użycia chemikaliów
Białoruski Komitet Śledczy poinformował, że we wtorek otrzymał zgłoszenia o osobach poszkodowanych na granicy z Polską. Ranni zgłaszali obrażenia związane z użyciem chemikaliów.
Jak przekazuje państwowa agencja informacyjna Biełta, na miejscu znaleziono ślady użycia gazu łzawiącego.
- Dzisiaj byliśmy świadkami, jak polskie siły bezpieczeństwa na białorusko-polskiej granicy użyły specjalnych środków zawierających toksyczne i drażniące chemikalia przeciwko uchodźcom, w tym kobietom i dzieciom. Pochopne wykorzystanie takich funduszy może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji dla zdrowia ludzkiego, uszkadzając narządy oddechowe i wzrokowe. To stanowi zagrożenie dla osób, które mają choroby przewlekłe - skomentował Igor Małyk ze Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych
KO za odrzuceniem nowelizacji ustawy o ochronie granicy
Poseł Tomasz Szymański z Koalicji Obywatelskiej złożył na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej.
Policja: sytuacja na granicy opanowana
Maleje liczba migrantów na granicy
Żaryn: Ataki zostały odparte
Siedmiu rannych policjantów
Merkel i Macron wchodzą do gry
„Decyzja Merkel o podjęciu rozmów z Łukaszenką ma wymiar humanitarny. Na kadrach z granicy widać matki z dziećmi. Chciała im pomóc. I to można zrozumieć. Tyle, że ta pomoc odbywa się kosztem Białorusinów. Tych, których reżim Łukaszenki mordował, bił, torturował. Tych, co marzyli o zmianach. Tych, których Łukaszenko trzyma w więzieniu” – mówi Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego w „Rzeczpospolitej”.
Próba dezinformacji. Włamanie na konto generała dywizji Wojska Polskiego
Czytaj więcej
Na profilu prof. dr hab. Bogusława Packa, generała dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, pojawiła się informacja o tajnej decyzji rządu ws. ochrony granic. Były komendant główny Żandarmerii Wojskowej mówi o włamaniu na konto.
Część migrantów spędzi noc w centrum logistycznym
Część migrantów, którzy próbowali sztormować we wtorek granicą z Polską, spędzi noc w centrum logistyczno-transportowym "Bremino" w pobliżu granicy - informuje NEXTA.
Sejm pracuje nad ustawą o ochronie granic
- Nowelizacja ustawy ma na celu zapewnienie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego skuteczności działań podejmowanych przez Straż Graniczną w celu ochrony granicy - mówił podczas sejmowych prac nad ustawą o ochronie granic wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
- Ustawa daje możliwość zakazu przebywania w strefie przygranicznej. Jednocześnie projekt zakłada szereg wyjątków. Właściwy miejscowo komendant Straży Granicznej będzie mógł umożliwić obecność dziennikarzy przy granicy - tłumaczył.
Szef MON Białorusi: Rosja może dostarczyć Iskandery
Czytaj więcej
Białoruś chciałaby mieć własne wyrzutnie rakietowe Iskander, ale w razie potrzeby do kraju zostaną przewiezione rosyjskie wyrzutnie - powiedział minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin.
Kamiński: To kolejny etap wojny hybrydowej
Pierwsi Irakijczycy chcą wrócić do kraju
Ambasada Iraku w Rosji poinformowała, że około 200 obywateli zgłosiło się do służb dyplomatycznych z wnioskiem o powrót do kraju. Lot zaplanowano na 18 listopada - informuje dziennikarka Hanna Liubakova
MON: Migranci wykorzystują dzieci do ataków
Białoruś wszczyna dochodzenie w sprawie incydentu na granicy z Polską
Czytaj więcej
Strona białoruska wszczyna dochodzenie w sprawie incydentu na granicy z Polską - powiedział przedstawiciel Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi, cytowany przez agencję BiełTA.
Stanisław Żaryn: Białorusini dostarczają imigrantom niebezpieczne przedmioty
- Mamy do czynienia z sytuacją, która była groźna, bardzo dynamiczna i bardzo skomplikowana. Dobrze, że udało się utrzymać linię granicy szczelną - mówił o starciach na granicy rzecznik ministra pełnomocnika służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Dzisiaj spotkaliśmy się z taką agresją, jakiej dotychczas nie widzieliśmy - dodał.
Czytaj więcej
Policjantowi i funkcjonariuszce Straży Granicznej rannym w czasie starć na granicy z Białorusią, w rejonie przejścia w Kuźnicy, udzielono pomocy w szpitalu. Ranny żołnierz po opatrzeniu wrócił na linię, do służby - mówił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, w rozmowie z TVN24.
Rzecznik policji: Życie rannego na granicy policjanta nie jest zagrożone
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka przekazał najnowsze informacje dotyczące stanu zdrowia policjanta, który został ranny podczas ataku migrantów na polskich żołnierzy i funkcjonariuszy w rejonie zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy. - Informacje dosłownie sprzed kilku minut, jakie otrzymałem, wskazują na to, że na szczęście te obrażenia nie są na tyle poważne, aby stanowiły zagrożenie dla życia tego policjanta. To chyba najlepsza informacja, jaką ja mogę dzisiaj przekazać - powiedział w rozmowie z Polsat News.
Straż Graniczna: Cudzoziemcy wracają z przejścia granicznego na teren wcześniejszego koczowiska
Szef MSZ Rosji: Zachowanie strony polskiej całkowicie nieakceptowalne
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji ocenił, że użycie gazu łzawiącego i armatek wodnych przez polskie siły broniące granicy z Białorusią w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy jest "całkowicie nieakceptowalne".
NEXTA zamieszcza nagranie, na którym słychać jak imigranci cieszą się, gdy granat hukowy spada po polskiej stronie granicy
MON: Jeden z żołnierzy uderzony kamieniem w twarz podczas ataku migrantów
Funkcjonariuszka Straży Granicznej poszkodowana w czasie ataku na polską granicę
Białoruska dziennikarka: Migranci wracają do swojego dawnego obozowiska
Białoruska dziennikarka niezależna, Hanna Liubakowa podaje, że imigranci mają obecnie wracać do dawnego obozowiska, z którego 15 sierpnia przenieśli się w rejon przejścia granicznego w Kuźnicy.
Sekretarz generalny NATO: Jesteśmy solidarni z Polską
- Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sposobem, w jaki reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów w ramach taktyki hybrydowej przeciw innym krajom, jak naraża życie imigrantów. Solidaryzujemy się z Polską i innymi dotkniętymi krajami - podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.
WOT: Daliśmy radę. Polska granica jest dobrze chroniona
Błaszczak: Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu
Na koncie Karty 97 na Twitterze pojawiło się nagranie imigrantów rozmawiających z białoruskimi żołnierzami o powrocie do Mińska
Karta 97 to białoruska inicjatywa obywatelska na rzecz obrony praw człowieka i zjednoczenia sił politycznych opozycyjnych wobec władzy prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
Żaryn: Pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana
Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin rozmawiali we wtorek o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
O rozmowach prezydenta Rosji i białoruskiego dyktatora informuje strona białoruska.
Rzecznik rządu: Polskie służby mają wytyczne, by nie dopuścić do przeforsowania granicy
Czytaj więcej
- W tym momencie na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do kolejnej próby przeforsowania granicy polskiej, natomiast zarówno polska policja, Straż Graniczna jak i polskie wojsko mają wytyczne, aby nie dopuścić do jakiegokolwiek przeforsowania polskiej granicy - oświadczył po naradzie w BBN rzecznik rządu Piotra Müller.
MON: Atak w Kuźnicy przebiega pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy białoruskich służb
Rzeczniczka Straży Granicznej: Jeśli będzie trzeba, nie zawahamy się użyć broni
Czytaj więcej
Jesteśmy funkcjonariuszami służb mundurowych, wykonujemy zadania wyposażeni w ostrą amunicję - mówiła rzeczniczka Straży Granicznej, ppor. Anna Michalska, pytana o to czy polscy funkcjonariusze mogliby użyć broni na granicy, gdzie we wtorek trwają starcia między żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami Straży Granicznej a koczującymi po stronie białoruskiej imigrantami.
Wiceszef MSWiA zamieszcza zdjęcie, na którym widać "kordony służb białoruskich" za migrantami w Kuźnicy
Stanisław Żaryn: Część imigrantów dysponuje broniami do miotania kamieniami
Straż Graniczna: Ok. 100 agresywnych cudzoziemców atakuje polskich funkcjonariuszy w rejonie Kuźnicy
Hiszpańska partia Vox dziękuje Polsce za "obronę naszej suwerenności i integralności" Europy na wschodniej granicy UE
Policja: Jeden z funkcjonariuszy na granicy poważnie ranny, pękniecie kości czaszki
Stanisław Żaryn: Obrazki z płaczącymi dziećmi wykorzystywane do wywierania presji na Polskę
Podlaska policja pokazuje starcie w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy widziane z powietrza
Policja: Agresywne zachowania imigrantów koordynują służby białoruskie
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta: Rozmawiamy z sojusznikami z NATO w sprawie artykułu 4
NEXTA publikuje zdjęcie imigranta, który trzyma w ręce przedmiot podobny do granatu hukowego
Białoruska dziennikarka: Rzucający kamieniami w polskich funkcjonariuszy mają zasłonięte twarze
Hanna Liubakowa zwraca też uwagę, że atak prowadzony jest z terenu oficjalnego przejścia granicznego Bruzgi po stronie białoruskiej, które powinno być chronione przez białoruską Straż Graniczną. "Która jest nieobecna" - dodaje.
Straż Graniczna: Cudzoziemcy rzucają w stronę polskich służb przedmiotami, z których wydobywa się dym
Białoruska dziennikarka: Imigranci demontują ogrodzenie na granicy. Białoruskie służby nie przeszkadzają
Straż Graniczna: Atak na polskie służby trwa od ok. godziny
MON: Migranci wyposażeni przez białoruskie służby w granaty hukowe
Straż Graniczna: Wobec agresywnych cudzoziemców użyto armatek wodnych
MON: Polskie służby odpierają atak imigrantów w rejonie przejścia w Kuźnicy
NEXTA pokazuje nagranie z lotu ptaka, na którym widać imigrantów atakujących ogrodzenie
Wiceszef MSWiA zamieszcza nagranie, na którym widać użycie armatki wodnej przez polskich funkcjonariuszy.
MON: W Kuźnicy migranci zaatakowali żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami
Białoruski dziennikarz: Imigranci nagle zaczęli atakować ogrodzenie, rzucać kamieniami w polskich policjantów.
Polska policja miała użyć gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, a także armatki wodnej.
Stanisław Żaryn: Nowe obozowisko imigrantów służy długotrwałej grze nerwów z Polakami
MON: W nocy czterech białoruskich funkcjonariuszy próbowało zmusić migrantów do wejścia na teren Polski
Wiceszef MSZ: Daleki byłbym od straszenia wybuchem wojny
Czytaj więcej
- Sytuacja, którą dziś mamy na granicy z Białorusią jest bardzo napięta, ale może być jeszcze poważniejsza - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Mamy informacje, że pojawiają się pomysły, żeby część z tych migrantów wyposażyć w broń palną, żeby mieli możliwość zaatakowania polskich strażników granicznych - dodał w rozmowie z RMF FM.
W BBN narada w sprawie sytuacji na granicy z udziałem Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego
Łukaszenko zapowiada, że odbędzie drugą rozmowę z Merkel ws. kryzysu na granicy
Pierwsza rozmowa między białoruskim dyktatorem a kanclerz Niemiec odbyła się w poniedziałek.
Czytaj więcej
Angela Merkel na pożegnanie zrobiła błąd. Nie ma uzasadnienia dla prowadzenia bezpośrednich negocjacji z Aleksandrem Łukaszenką przez przywódcę państwa unijnego. Poza humanitarnym. Ale co z humanitaryzmem wobec białoruskich ofiar białoruskiego reżimu?
Miller: Polska broni granic UE, inni rozmawiają o kryzysie nad naszymi głowami
Czytaj więcej
Zbigniew Ziobro nie powinien dostać nawet pierwszej szansy na reformę wymiaru sprawiedliwości - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były premier, europoseł Leszek Miller, pytany o najnowsze propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości przedstawione przez ministra Ziobrę.
Wąsik: Białorusini starają się wpychać migrantów do Polski, często przecinając zasieki
W Radiu Plus wiceszef MSWiA Maciej Wąsik był pytany o grupę migrantów, która po stronie białoruskiej zbierała się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Czy w nocy doszło do prób przejścia na polską stronę? - Nie, w tym miejscu nie było żadnych prób - odparł.
- Próby przejścia, forsowania granicy siłowego mają miejsce, ale bardziej na południe. Takie grupy 50-100 osób w okolicy Czeremchy na północ od Bugu, czyli w zasadzie południowa część województwa podlaskiego - dodał.
Wygląda na to, że tam jest kilka grup takich 50-100 osobowych (...), które mają swoich opiekunów ze służb białoruskich. Ci Białorusini starają się ich wpychać do Polski, często przecinając zasieki.
Biejat: Nasze państwo nie wspiera swoich własnych służb
- Nasze państwo poległo na całej linii. Nie wspiera lokalnych mieszkańców, nie wspiera swoich własnych służb - oceniła w Radiu Zet Magdalena Biejat (Lewica), odnosząc się do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Posłanka dodała, że funkcjonariusze na granicy są w dużym kryzysie psychicznym, a "zmęczeni, w kryzysie psychicznym żołnierze to jest zagrożenie dla nich samych".
SG: 100-osobowa grupa próbowała bezskutecznie forsować granicę
Straż Graniczna podała, że w poniedziałek odnotowano 224 próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
MON: Białoruskie służby nocą niszczą ogrodzenie na granicy. Jest nagranie
Kaczyński: Wojna z użyciem broni na horyzoncie raczej się nie rysuje
- Wojnę hybrydową to już mamy, natomiast wojna sensu stricte, taka z użyciem broni, w tej chwili się na horyzoncie raczej nie rysuje - mówił w Polskim Radiu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Czytaj więcej
- Wojna sensu stricte, taka z użyciem broni, w tej chwili się na horyzoncie raczej nie rysuje - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W rozmowie z Polskim Radiem dodał, że umiędzynarodowienie sprawy kryzysu na granicy z Białorusią jest potrzebne, "ale nie w ten sposób, żeby rozmawiano nad naszymi głowami".
Policja: 15 listopada kilkusetosobowa grupa imigrantów próbowała sforsować granicę. Atak został odparty
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy. Jeszcze dziś zajmie się nią Sejm
Późnym wieczorem służby umacniały posterunki na przejściu granicznym w Kuźnicy
W placówkach Poczty Polskiej można przekazywać kartki z wyrazami wsparcia dla służb mundurowych na granicy
AP: Dramat imigrantów na granicy. Ojciec zmarłego oskarża Polskę
Associated Press opisuje historię Gaylana Delira Ismaela, 25-letniego Kurda, który zmarł na pograniczu Polski i Białorusi. Ciało mężczyzny wróciło do Iraku w niedzielę. Mężczyzna zmarł w jednym z lasów na pograniczu Polski i Białorusi.
Białoruska dziennikarka: Białoruscy strażnicy graniczni pozują z dziećmi, gdy pojawiają się aparaty
Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.
Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak.
W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.
Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.
W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.
Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.
15 listopada imigranci koczujący w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przenieśli się w bezpośrednie sąsiedztwo przejścia. Polskie służby obawiają się, że imigranci podejmą próbę siłowego przełamania granicy.