Urodzinowa tablica ku czci prezesa IPN

13 sierpnia w Wieliczce zostanie wmurowana tablica ku czci Janusza Kurtyki. Ufundowało ją Stowarzyszenie NZS 1980, którego był członkiem

Publikacja: 03.08.2010 17:08

Janusz Kurtyka

Janusz Kurtyka

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

13 sierpnia, dokładnie w 50. rocznicę urodzin tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, w Wieliczce, na budynku, gdzie mieście się archiwum krakowskiego IPN, zostanie wmurowana tablica ku czci prezesa. Ufundowało ją Stowarzyszenie NZS 1980, którego Kurtyka był członkiem.

Zmarły prezes był pierwszym dyrektorem krakowskiego oddziału IPN i to dzięki jego staraniom udało się wyremontować Pałac Konopków w Wieliczce, który stał się siedzibą archiwum Instytutu.

Na uroczystości będzie obecna żona i synowie Kurtyki, przyjedzie także z Warszawy p.o. prezesa Instytutu Franciszek Gryciuk.

Janusz Kurtyka to absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizował się w genealogii, historii nowożytnej, historii średniowiecza oraz naukach pomocniczych historii. Zawodowo związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk (od 1985 r.) oraz Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, w której objął stanowisko profesora. Od 2008 prowadził wykłady z zakresu historii ustroju Polski w krakowskiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum".

Pracował także w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN oraz w pracach nad Polskim Słownikiem Biograficznym. Był autorem ponad 140 publikacji naukowych.

Działał w opozycji demokratycznej w okresie PRL, brał udział w zakładaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był wykładowcą na Chrześcijańskim Uniwersytecie Robotniczym. W latach 1989–2000 był przewodniczącym koła NSZZ "Solidarność" krakowskich placówek Instytutu Historii PAN.

Społeczeństwo
Sondaż: Czy Trump doprowadzi do pokoju na Ukrainie w 2025 r.? Znamy zdanie Polaków
Społeczeństwo
Przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. Zalane domy i zniszczone drogi
Społeczeństwo
Gruz w Parku Żerańskim – nowatorska koncepcja czy budowlana fuszerka?
Społeczeństwo
Pamięć żydowskich bojowników. Obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim
Społeczeństwo
Donald Trump i sprawiedliwy pokój na Ukrainie? Polacy nie mają pewności