Szwajcaria: Muzułmanie mają podawać ręce nauczycielkom

Wierzenia religijne nie są usprawiedliwieniem dla odmawiania podawania ręki nauczycielce - orzekły władze szwajcarskiego kantonu Bazylea-Miasto.

Aktualizacja: 25.05.2016 13:07 Publikacja: 25.05.2016 12:48

Szwajcaria: Muzułmanie mają podawać ręce nauczycielkom

Foto: 123RF

W ten sposób władze kantonu zmieniły decyzję kierownictwa szkoły w Therwil, która zwolniła muzułmańskich uczniów z obowiązku podawania rąk przedstawicielom przeciwnej płci.

Rodzice i opiekunowie dzieci, które odmówią podawania ręki nauczycielkom lub nauczycielom będą musieli teraz liczyć się z grzywną w wysokości 5 tys. franków szwajcarskich. "Nauczyciel ma prawo domagać się uścisku dłoni" - głosi oświadczenie szwajcarskich władz. 

Decyzja to pokłosie ogólnokrajowego oburzenia po tym, jak ujawniono iż jedna ze szkół zwolniła 14- i 15-letniego muzułmanina z obowiązku podawania ręki nauczycielkom, ponieważ "kłóciło się to z ich wierzeniami religijnymi".

Chłopcy tłumaczyli, że islam nie pozwala na fizyczny kontakt osób płci przeciwnej, z wyjątkiem osób, które należą do jednej rodziny.

Aby uniknąć oskarżeń o dyskryminację nauczycielek ze względu na płeć, szkoła zgodziła się na to, by uczniowie nie musieli podawać ręki żadnemu nauczycielowi.

Decyzja szkoły wywołała oburzenie w Szwajcarii, gdzie podawanie sobie ręki przez uczniów i nauczycieli jest tradycją i ma świadczyć o wzajemnym szacunku.

Władze kantonu, które zajęły się tą sprawą zdecydowały, że "interes publiczny i kwestie równości płci, a także integracja cudzoziemców ze społeczeństwem jest ważniejsza od wolności wyznania uczniów". Oznacza to, że szkoła będzie musiała zmienić sposób traktowania dwóch muzułmańskich uczniów. 

W Szwajcarii mieszka obecnie ok. 350 tys. muzułmanów.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych