Wenezuela: Kryzys zabija dzieci

56 proc. dzieci poniżej 5. roku życia mieszkających w najbiedniejszych dzielnicach czterech najbardziej ludnych stanów Wenezueli cierpi z powodu niedożywienia - wynika z danych Caritasu, a 11,4 proc. jest zagrożonych śmiercią z tego powodu - informuje Reuters.

Publikacja: 29.06.2017 15:00

Wenezuela: Kryzys zabija dzieci

Foto: AFP

Dzieci umierają też w wyniku braku środków na zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej. W 2016 roku codziennie umierało w Wenezueli 31 niemowląt - wiele z nich w wyniku biegunek, infekcji bakteryjnych i innych chorób, które - jak przekonują wenezuelscy pediatrzy, mogłyby zostać w łatwy sposób wyleczone, gdyby nie to, że w szpitalach brakuje antybiotyków, szczepionek i innych lekarstw.

Liczba zgonów dzieci mających mniej niż rok w 2016 roku wzrosła o 30 proc. - wylicza Reuters powołując się na rządowe dane.

Z ankiety przeprowadzonej w szpitalach przez zdominowany przez opozycję wenezuelski Kongres wynika, że 9 z 10 największych szpitali w kraju cierpi na braki sprzętu wymaganego do diagnostyki, a 64 proc. nie może zaoferować pacjentom nawet jedzenia.

Z danych Caritasu wynika, że największy odsetek niedożywionych dzieci notuje się w regionie La Guajira w stanie Zulia, przy granicy z Kolumbią.

Pracująca dla Caritasu Susana Raffalli mówi, że sytuacja zdrowotna dzieci w Wenezueli jest katastrofalna. - Nie jest normalne kiedy odwiedzasz miejscowość, w której ważysz 100 dzieci i okazuje się, że 30 z nich jest bliskie śmierci z niedożywienia - mówi.

Raffalli, twierdzi, że z danych szpitala J. M. De Los Rios w Caracas wynika, iż w 2017 roku liczba dzieci trafiających tam z objawami niedożywienia zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu do 2016 roku.

Reuters pisze o dziecku, które trafiło do szpitala z objawami niedożywienia, zapalenia płuc i poważnego niedoboru wapnia. - Ma dziewięć miesięcy, a wygląda jakby miało dwa miesiące - mówi jego matka, Marisela Huertas. Dodaje, że lekarz zalecił podawanie dziecku pełnotłustego mleka, ale - jak dodaje - nigdzie nie mogła go dostać.

Wenezuela od kilkunastu miesięcy odczuwa skutki kryzysu gospodarczego wywołanego spadkiem cen ropy - głównego produktu eksportowego kraju - na światowych rynkach. W kraju od kwietnia odbywają się uliczne protesty, których uczestnicy domagają się odejścia prezydenta Nicolasa Maduro - są one jednak brutalnie tłumione przez władze.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych