Aktualizacja: 11.02.2025 18:00 Publikacja: 25.02.2023 07:57
Foto: Adobe Stock
Chociaż może wydawać się inaczej, darowizna nie stanowi jednostronnej czynności prawnej, ale umowę między darczyńcą zobowiązującym się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku a obdarowanym, który świadczenie to ma otrzymać. Umowa darowizny ma natomiast charakter jednostronnie zobowiązujący, co nie oznacza jednak, że obdarowany nie ma pewnych obowiązków wobec darczyńcy, wynikających z przepisów prawa. Umowa darowizny przyjmuje również konsensualny charakter, jako że zostaje zawarta przez złożenie przez strony zgodnych oświadczeń woli, które powinny zawierać obowiązkowe elementy stosunku prawnego, tj. określenie przedmiotu darowizny i wskazanie osoby obdarowanego, a także wyjaśnienie, że darczyńca czyni darowiznę nieodpłatnie, kosztem swojego majątku. Ważną cechą darowizny jest właśnie jej nieodpłatny charakter, gdyż obdarowany nie jest bezpośrednio zobowiązany do wynagrodzenia darczyńcy za uczynioną przez niego darowiznę. Umowa darowizny jest także czynnością kauzalną, w ramach której przyczyną świadczenia na rzecz obdarowanego jest dokonanie przysporzenia na jego rzecz. Co do zasady, bez znaczenia pozostają zaś motywy, dla których darczyńca czyni przysporzenie na rzecz obdarowanego (np. ze względu na więzi rodzinne, przyjaźń, z wdzięczności czy charytatywnie), o ile oczywiście pozostają one zgodne z prawem, w szczególności nie mają np. na celu pokrzywdzenia wierzycieli darczyńcy.
Już w kwietniu 2025 roku ZUS ponownie wypłaci milionom seniorów 13. emeryturę. Świadczenie przysługuje większości emerytów i rencistów, jednak część osób nie jest do niego uprawniona, a niektórzy mogą stracić do niego prawo. Kto nie otrzyma trzynastej emerytury i dlaczego?
Za kilka dni wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania aptek. Od 14 lutego br. placówki które nie wykonają wyznaczonych dyżurów będą musiały zwracać otrzymane wynagrodzenie. Ważną zmianą dla pacjentów będzie możliwość uzyskania recepty na szczepionkę w ramach tzw. recepty farmaceutycznej wystawianej przez przez farmaceutów.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Renta wdowia, czyli zbieg świadczeń, wzbudza duże zainteresowanie. Wielu seniorów zdecydowało się już na złożenie wniosku – głównie osobiście w placówkach ZUS-u. Problemem są jednak pojawiające się błędy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Świadczenie wychowawcze 800 plus każdego miesiąca jest standardowo wypłacane w dziesięciu terminach. Ze względu na datę przelewu przypadającą w dni wolne od pracy, część rodzin otrzyma pieniądze wcześniej. Niektóre z nich jeszcze w styczniu. Luty to również miesiąc, w którym ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Jeśli przekroczymy limit wartości firmowego prezentu, wówczas obdarowana osoba powinna zapłacić podatek dochodowy.
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas