Aktualizacja: 21.11.2024 22:39 Publikacja: 25.02.2023 07:57
Foto: Adobe Stock
Chociaż może wydawać się inaczej, darowizna nie stanowi jednostronnej czynności prawnej, ale umowę między darczyńcą zobowiązującym się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku a obdarowanym, który świadczenie to ma otrzymać. Umowa darowizny ma natomiast charakter jednostronnie zobowiązujący, co nie oznacza jednak, że obdarowany nie ma pewnych obowiązków wobec darczyńcy, wynikających z przepisów prawa. Umowa darowizny przyjmuje również konsensualny charakter, jako że zostaje zawarta przez złożenie przez strony zgodnych oświadczeń woli, które powinny zawierać obowiązkowe elementy stosunku prawnego, tj. określenie przedmiotu darowizny i wskazanie osoby obdarowanego, a także wyjaśnienie, że darczyńca czyni darowiznę nieodpłatnie, kosztem swojego majątku. Ważną cechą darowizny jest właśnie jej nieodpłatny charakter, gdyż obdarowany nie jest bezpośrednio zobowiązany do wynagrodzenia darczyńcy za uczynioną przez niego darowiznę. Umowa darowizny jest także czynnością kauzalną, w ramach której przyczyną świadczenia na rzecz obdarowanego jest dokonanie przysporzenia na jego rzecz. Co do zasady, bez znaczenia pozostają zaś motywy, dla których darczyńca czyni przysporzenie na rzecz obdarowanego (np. ze względu na więzi rodzinne, przyjaźń, z wdzięczności czy charytatywnie), o ile oczywiście pozostają one zgodne z prawem, w szczególności nie mają np. na celu pokrzywdzenia wierzycieli darczyńcy.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Przekazywanie firmy i jej majątku w spadku wymaga znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada odbył się kolejny na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom.
To, czy darowizna nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
To, że darczyńca przeleje pieniądze z darowizny nie na konto obdarowanego, ale jego wierzyciela np. w związku ze sprzedażą mieszkania nie przekreśla prawa do pełnego zwolnienia podatkowego.
Darowizna jest bezpłatnym świadczeniem, które darczyńca przekazuje kosztem swojego majątku. Jej przedmiotem mogą być zarówno pieniądze, jak i nieruchomość. W jakich przypadkach można cofnąć darowiznę i jakie działania trzeba podjąć?
Skarbówka nie zgadza się na zwolnienie z podatku darowizny na mieszkanie, jeśli pieniądze od rodziców idą od razu na konto sprzedawcy. Ustępuje dopiero po przegranej w NSA.
Do 31 grudnia stawkę zero proc. VAT stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym wskutek tegorocznej powodzi.
Wniesienie udziałów spółki kapitałowej do fundacji rodzinnej na podstawie umowy darowizny przez fundatora (w ramach wyposażenia fundacji rodzinnej w aktywa) nie podlega opodatkowaniu VAT.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas