19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 19:34 Publikacja: 25.02.2023 07:33
Foto: Adobe Stock
Co do zasady, darczyńca jest przede wszystkim zobowiązany spełnić na rzecz obdarowanego nieodpłatnie i kosztem swojego majątku świadczenie wynikające z umowy darowizny. Jest to więc zobowiązanie o szczególnym charakterze, jednostronnie przysparzającym dla obdarowanego, bez zobowiązania do świadczenia wzajemnego na rzecz darczyńcy. Mimo nieodpłatnego świadczenia ze strony darczyńcy ponosi on jednak nadal odpowiedzialność wobec obdarowanego za szkodę wynikającą z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania oraz odpowiada za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego, będącego przedmiotem darowizny. Darczyńca jest odpowiedzialny wobec obdarowanego również za szkodę wyrządzoną z powodu wady rzeczy będącej przedmiotem darowizny. Nieodpłatny charakter omawianego stosunku prawnego powoduje jednak, że odpowiedzialność darczyńcy w sytuacjach opisanych powyżej została znacznie ograniczona przez ustawodawcę w stosunku do ogólnych zasad odpowiedzialności za szkodę, przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego.
Trwa przerzucanie piłeczki w sprawie dotacji dla PiS. Minister finansów chce wyjaśnień w sprawie uchwały PKW, a szef komisji domaga się podstawy prawnej tego żądania. Na konkretną wykładnię szanse są jednak niewielkie. Pat może trwać dalej.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Powoli zbliżają się ferie zimowe 2025. Tym razem rozpoczną się nieco później niż w ostatnich latach. Terminy zimowej przerwy w poszczególnych regionach są różne. Najwcześniej ferie zaczną się w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.
Od początku 2025 roku część osób pobierających rentę socjalną może otrzymać tzw. dodatek dopełniający. Świadczenie w wysokości 2520 zł jest wypłacane razem z rentą socjalną. Co trzeba wiedzieć o tym dodatku? Kiedy konieczne jest złożenie wniosku?
Wraz z nadejściem 2025 r. pewne grupy pracowników mogą liczyć na podwyżki. Wyższe wynagrodzenie otrzymają m.in. pracownicy budżetówki oraz osoby zarabiające najniższą krajową. Wzrośnie także wysokość niektórych świadczeń.
Negowanie pojęcia alienacji rodzicielskiej jako utrudniającego zwalczanie przemocy wobec kobiet może skutkować wzrostem fałszywych oskarżeń o przemoc pod adresem mężczyzn, którzy są faktycznie od dzieci alienowani.
Rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ubezwłasnowolnionego, co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie nad nim opieki prawnej.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Samorząd może odliczać VAT od działalności cmentarza według proporcji udziału liczby pochówków dokonanych w danym roku odpłatnie w całkowitej ich liczbie z danego roku.
Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od kilkunastu lat organizuje największy wydziałowy konkurs wiedzy o prawie rodzinnym i spadkowym, rozszerza go w tym roku na studentów ze wszystkich ośrodków akademickich Polski.
Możliwość weryfikacji treści przed publikacją w sieci, kary umowne za reklamowanie konkurencyjnych produktów, sposób oznaczenia treści w internecie - o tym powinny pamiętać firmy, które decydują się na rozpoczęcie współpracy reklamowej z influencerami.
Faktyczna separacja małżonków może wpłynąć na podział ich majątku wspólnego po formalnym rozstaniu. Nie zawsze ma być "po równo", dysproporcja może być znaczna. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas