ABC darowizn: wszystko o umowie i podatku

Powodów wsparcia kogoś w rodzinie może być wiele. Może to być konieczność życiowa związana np. z czyjąś chorobą lub kłopotami finansowymi. Przekazanie komuś darowizny może wynikać również po prostu z chęci podzielenia się swoim majątkiem z najbliższymi. Niezależnie od powodów, jakie stoją za darowizną, trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach kodeksu cywilnego oraz ustawy od spadków i darowizn.

Publikacja: 25.02.2023 08:00

ABC darowizn: wszystko o umowie i podatku

Foto: Adobe Stock

I tak m.in. warto pamiętać, że wsparciem od najbliższych nie trzeba się dzielić z fiskusem. Musimy jednak pamiętać o formalnościach.

Przelew od dziadka, mieszkanie od matki, samochód od brata – czy takie darowizny trzeba opodatkować? Nie. Nabywca jest bowiem zaliczany do tzw. zerowej grupy, zwolnionej z podatku. Darowizny od dalszej rodziny są opodatkowane. Chyba że nie przekraczają limitu kwoty wolnej od daniny. Zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w ustawie o podatku od spadków i darowizn jego wysokość zależy od przynależności do określonej grupy. W każdej jest kwota wolna. Jeśli darowizna jej nie przekracza, nie musimy nic płacić fiskusowi. Przypomnijmy, że kwoty wolne od podatku wzrosły 13 października 2022 r. (co było konsekwencją inflacji). Zmieniona została też skala, na podstawie której płacimy podatek (liczymy go od nadwyżki).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach