Marek Kobylański

Marek Kobylański

Zastępca kierownika działu prawo "Rzeczpospolitej"

Absolwent Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Parytet płci we władzach spółek? Eksperci są sceptyczni

Kary jakie będą mogły być nakładane w przypadku niewykonania obowiązku parytetu płci nie jest właściwym rozwiązaniem – uważa 38 proc. prawników.

Parytet płci we władzach spółek to słuszna droga do ograniczenia nierówności

Wprowadzanie parytetów płci we władzach spółek publicznych, to właściwy sposób na ograniczenie nierówności w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn - tak uważa 57 proc. prawników.

Czy to dobrze, że praca za pomocą aplikacji ma oznaczać etat? Opinie prawników

Domniemanie etatu dla zarobkujących za pośrednictwem aplikacji ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Większość ekspertów nie wyklucza, że będzie musiało objąć też innych zatrudnionych.

UE chce równości w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jak zlikwidować lukę płacową

66 proc. ekspertów uważa , że likwidacja tzw. luki płacowej, możliwa będzie dzięki temu, że pracodawcy będą musieli podawać pracownikom informacje ułatwiające im porównywanie poziomu wynagrodzeń w podziale na płeć.

Wyższa płaca minimalna to będzie problem dla firm

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w wysokości zaproponowanej przez rząd będzie mieć negatywne konsekwencje dla firm. Tak uważa 77 proc. prawników.

Zasady podwyżki minimalnej pensji mogą być niekorzystne nie tylko dla firm

85 proc. ekspertów zgodziło się z tym, że przyjęty projektowany mechanizm ustalania płacy minimalnej jest niekorzystny nie tylko dla firm ze względu na wzrost kosztów, ale też pracowników.

Marek Kobylański: Przepisy mają pomóc powodzianom

Najważniejsze będzie, jak nowe rozwiązania przysłużą się tym, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej.

Cofnięcie kontrasygnaty i wybór kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN

Prezydent mianował prezesa Izby Cywilnej SN. Jednak 43 proc. ekspertów uważa, że samo wyłonienie kandydatów na prezesa tej izby nastąpiło w sposób nielegalny. 48 proc. prawników jest przeciwnego zdania.

Młodzi sędziowie zachowają swój status? Eksperci podzieleni ws. pomysłów Bodnara

Młodzi sędziowie powinni otrzymać status sędziów powołanych zgodnie z konstytucją. Tak uważa 91 proc. ekspertów. Tylko 9 proc. prawników było przeciwnego zdania. Przedstawiamy najnowszy panel prawników "Rzeczpospolitej".

Sztuczna inteligencja pomoże sędziom, ale ich nie zastąpi

61 proc. prawników uważa , że sztuczna inteligencja może być efektywnym wsparciem w orzekaniu i odblokować sądownictwo z dużej ilości spraw. 11 proc. ekspertów jest przeciwnego zdania.