Tak orzekł Sąd Najwyższy, który uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratura Generalnego od postanowienia dotyczącego nabycia spadku, które Sąd Rejonowy dla Warszawy – Żoliborza wydał w 2009 r. - dziesięć lat po prawomocnym orzeczeniu podziału majątku spadkowego w tej samej sprawie.
Przedstawiła notarialny testament
Według żoliborskiego sądu, spadek nabyła wnuczka zmarłego, która przedstawiła sądowi notarialny testament sporządzony przez dziadka w styczniu 1989 roku. Postanowienie sądu uprawomocniło się 30 kwietnia 2009 roku.
Jak się jednak okazało, w chwili złożenia przez wnuczkę wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, istniało już inne prawomocne postanowienie w sprawie tej samej schedy. W marcu 1999 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy orzekł bowiem, iż spadek po tym samym zmarłym z mocy ustawy nabyli jego żona oraz dwaj synowie, po 1/3 części każde z nich.
Prokurator Generalny uznał, że Sąd Rejonowy dla Warszawy – Żoliborza, który orzekł ponownie w tej samej sprawie, rażąco naruszył prawo oraz konstytucyjne zasady i prawa, w tym zasadę ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasadę bezpieczeństwa prawnego, prawo dziedziczenia, a także prawo do sądu.
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną w tej sprawie.