Rzecznik Finansowy radzi: jak działa dyspozycja wkładem?

Każdy posiadacz konta w banku może upowaźnić najbliższych do wypłaty konkretnych kwot na wypadek swojej śmierci. Dyspozycja wkładem jest bardzo praktyczna, jednak nie taka prosta.

Publikacja: 05.01.2021 11:19

Rzecznik Finansowy radzi: jak działa dyspozycja wkładem?

Foto: Adobe Stock

dom

– Rzecznik finansowy rozwija sekcję porad poświęconych finansom po śmierci członka rodziny, a ponieważ najwięcej pytań dotyczy bankowości, jego eksperci opracowali kolejne odpowiedzi, tym razem w tej kwestii – mówi „Rz" Marcin Jaworski z biura RF.

Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci może ustanowić posiadacz każdego rodzaju indywidualnego rachunku bankowego. Może być to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe czy rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej. Dyspozycja ma na celu zagwarantowanie wypłaty określonej kwoty pieniędzy z rachunku klienta banku w razie jego śmierci. Środki te mogą przykładowo posłużyć zabezpieczeniu bieżących wydatków rodziny zmarłego w okresie tuż po jego zgonie. Częstym motywem złożenia takiej dyspozycji jest chęć zapewnienia odpowiedniej kwoty na organizację pogrzebu posiadacza rachunku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok