Są chętni do armii po uproszczeniu werbunku

Wojsko skraca drogę, jaką muszą pokonać kandydaci chcący wstąpić w jego szeregi. Nie wiadomo jednak, jakie są rzeczywiste efekty wprowadzanych zmian.

Aktualizacja: 11.01.2021 20:26 Publikacja: 11.01.2021 19:18

Są chętni do armii po uproszczeniu werbunku

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

13 stycznia wejdzie w życie przygotowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" rozporządzenie szefa MON w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich. Zmienione przepisy pozwolą na powołanie wojskowej komisji lekarskiej w miejscu prowadzonej rekrutacji, czyli np. w wojskowych centrach rekrutacji.

To oznacza, że kandydat, który nie posiada orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej, będzie mógł zaliczyć wstępne badania podczas jednego dnia w punkcie rekrutacyjnym, a nie w przypisanej do miejsca stałego zameldowania wojskowej komendzie uzupełnień. Rozwiązuje to sprawę tych, którzy zameldowani są w innym miejscu, niż mieszkają, np. studentów. O problemach tych pisaliśmy w „Rzeczpospolitej". Wprowadzone zostało też rozwiązanie umożliwiające przenoszenie dokumentów związanych z aplikowaniem do wojska. Ograniczony został też m.in. czas pełnienia służby przygotowawczej do 30 dni.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Służby
Nowe klasy mundurowe dostarczą chętnych do służb?
Służby
Walka o podwyżki dla ABW. Na ile mogą liczyć funkcjonariusze?
Służby
Hub w Jasionce pod kontrolą Żandarmerii
Służby
Funkcjonariusze na zwolnieniach. „Psia grypa” się szerzy, ale ma być bezpiecznie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Służby
Czy wschodnią granicę należy chronić za wszelką cenę? Polacy odpowiedzieli w sondażu