Tak wynika z wchodzącego dziś w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=348069]rozporządzenia ministra obrony narodowej z 12 marca 2010 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (DzU nr 61, poz. 382[/link]).
Kandydaci do służby wojskowej, którzy złożyli wnioski o przyjęcie na uczelnie do 31 marca, egzaminy i naukę będą odbywali na starych zasadach. Nowe przepisy będą miały zastosowanie dopiero od przyszłego roku. Osoby, które planują wstąpić w szeregi zawodowej armii, powinny się przygotować do nowych wymagań.
Największe zmiany dotyczą poziomu wykształcenia niezbędnego do przyjęcia na uczelnie wojskowe. W razie ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia albo na szkolenie wojskowe dla kandydatów na oficerów zawodowych zainteresowany będzie musiał przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych. W razie ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie w uczelni wojskowej wystarczy świadectwo dojrzałości.
Świadectwo ukończenia szkoły średniej będzie wymagane w wypadku składania papierów do szkoły podoficerskiej, a świadectwo ukończenia gimnazjum – w razie ubiegania się o przyjęcie do ośrodka szkolenia wojskowego. Oddzielnie uregulowane zostały zasady naboru na pierwszy rok studiów na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zmiany nie dotyczą jednak uprawnień kandydatów np. do urlopu w każdym roku nauki czy ekwiwalentu na zakwaterowanie.