Temat brakujących funkcjonariuszy i zasad przyjęć do służby powrócił po tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w sobotę 23 listopada około godziny 14 na warszawskiej Pradze Północ. W trakcie interwencji policjant postrzelił policjanta. Życia rannego funkcjonariusza nie udało się uratować. Tuż po zdarzeniu rozpoczęła się dyskusja na temat warunków przyjęcia do służby. Sprawa jest o tyle ciekawa, że na początku listopada weszła w życie zmieniona ustawa o policji, która przewiduje krótszą ścieżkę do zawodu, ale dotyczy ona tylko dwóch grupy kandydatów: byłych policjantów, którzy odeszli ze służby i najmłodszych – absolwentów klas mundurowych. Chodzi o usprawnienie naboru.
Czytaj więcej
Policji potrzeba więcej pieniędzy i prestiżu służby, a nie obniżania kryteriów dla przyszłych funkcjonariuszy. Bez tego kryzys kadrowy będzie trwał.
Jak dziś zostać policjantem?
Ustawa wymienia następujące wymogi formalne. Kandydat musi posiadać: polskie obywatelstwo i nieposzlakowaną opinię. Nie może być też skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo w tym za skarbowe, musi korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe, być zdolnym fizycznie i psychicznie do pełnienia służby, dawać rękojmię zachowania tajemnicy i mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Postępowanie kwalifikacyjne dla przyszłych policjantów
Po złożeniu wymaganych dokumentów rusza postępowanie kwalifikacyjne.Pierwszy etap, to test z wiedzy, który składa się z 40 pytań. Etap drugi to test sprawności fizycznej – do pokonania jest tor przeszkód. Etap trzeci to – badania psychologiczne: test, kwestionariusz, wywiad, obserwacja. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy. Do zaliczenia jest także rozmowa kwalifikacyjna oraz komisja lekarska (kandydat jest poddawany specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska ocenia psychiczną i fizyczną zdolność do służby). Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Po jej wypełnieniu ustalone zostaje czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony "poświadczeniem bezpieczeństwa". O przyjęciu do policji decyduje liczba punktów uzyskanych w trakcie postępowania kwalifikacyjnego. Potem przychodzi czas na podstawowe szkolenie zawodowe. Następnie świeżo upieczony policjant trafia do służby w oddziale prewencji, a potem do służby w wybranej przez siebie jednostce policji.
Czytaj więcej
Brak skazań, nagan i zagranicznych wyroków wystarczy, żeby ubiegać się o wakat w polskiej służbie. Czysta karta na początku niekoniecznie jednak uchroni przed późniejszym zwolnieniem.