[b]Strażakowi można udzielić płatnego urlopu zdrowotnego. Jego łączny wymiar takiego urlopu nie może przekroczyć 18 miesięcy w ciągu całej służby. Czy jeśli strażakowi został już udzielony taki urlop w wymiarze dwóch miesięcy, to należy udzielić mu dalszych urlopów zdrowotnych?[/b]
[b][i]Odpowiada Krzysztof Topolewski, adwokat w kancelarii P.J. Sowisło & Topolewski:[/i][/b]
Przepis art. 71f [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=38E77B9F5CE704C75A9F59A8B8B0D615?id=298411]ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 12, poz. 68 ze zm.)[/link] stanowi podstawę prawną udzielenia strażakowi płatnego urlopu zdrowotnego w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.
Okres urlopu zdrowotnego jednorazowo nie może przekroczyć sześciu miesięcy, a jego łączny wymiar (w okresie całej służby) wynosi 18 miesięcy. Udzielenie strażakowi płatnego urlopu zdrowotnego nie jest uzależnione od złożenia przez niego stosownego wniosku, a zdeterminowane jest wynikiem badania przeprowadzonego przez właściwą komisję lekarską.
Komisja lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych wydaje orzeczenie, z którego wynika, czy istnieje potrzeba udzielenia urlopu zdrowotnego strażakowi. Orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego wydawane jest w sytuacji, gdy osoba badana pomimo wykorzystania 12 miesięcy zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych z powodu choroby nie odzyskała zdolności do wykonywania tych obowiązków, a stan jej zdrowia rokuje poprawę w stopniu umożliwiającym pełnienie służby.