KGP wskazuje, że funkcjonariusze podejmują rocznie kilkanaście milionów interwencji i kontroli drogowych. Niestety, policjanci narażeni są na pomówienia, niezasadne utrudnianie podejmowanych czynności i inne reakcje. Komendant Główny Policji dostrzegając ten problem podjął działania zmierzające do zwiększenia ochrony prawnej policjantów.
W wyniku prac zespołu, w skład którego weszli między innymi przedstawiciele Komendy Głównej Policji, jednostek Policji, Szkół Policji oraz związków zawodowych, przygotowywany jest projekt koncepcji w sprawie zwiększenia ochrony prawnej funkcjonariuszy Policji podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
Zespół zamierza przedstawić między innymi propozycję zmiany zapisu art. 15 ustawy o Policji poprzez dodanie jednoznacznie brzmiącego prawa policjantów do wydawania poleceń w związku z wykonywaniem zadań służbowych. Jak podkreślono na stronie policja.pl, w obowiązującym stanie prawnym policjantom przysługuje prawo do wydawania poleceń podczas wykonywania zadań służbowych jednak jest ono spenalizowane w różnych aktach prawnych. Taki zapis w Ustawie o Policji ujednolici tą kwestie.
Inną propozycją jest wprowadzenie nowej regulacji w kodeksie wykroczeń, sankcjonującej uniemożliwienie lub udaremnienie wykonania czynności służbowej poprzez niestosowanie się do poleceń jako wykroczenie.
Zespół będzie rekomendował również ściganie zniesławienia funkcjonariusza publicznego z urzędu, a karalność znieważenia zarówno podczas, jak i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych (nie tylko przy łącznym wystąpieniu obu przesłanek).