Podstawowe czynniki w przyznawaniu dotacji na konkretne inwestycje drogowe

W przyznawaniu dotacji na konkretne inwestycje drogowe czy mostowe liczyć się będą cztery czynniki.

Publikacja: 18.12.2018 05:39

Podstawowe czynniki w przyznawaniu dotacji na konkretne inwestycje drogowe

Foto: 123RF

Minister infrastruktury ustalił na nowo kryteria brane pod uwagę przy podziale pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych. Chodzi o środki na budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych. Projekt nowego rozporządzenia Rady Ministrów czeka na posiedzenie Komitetu Stałego RM. Co proponuje? Cztery wskaźniki. Drogowy, wyrażony w procentach stosunek łącznej długości dróg powiatowych i gminnych w województwie do tych położonych w całym kraju (waga 95 proc.), ludnościowy – wyrażony w procentach udział liczby ludności województwa w liczbie ludności kraju (waga 1 proc). Powierzchniowy – wyrażony w procentach udział powierzchni ogólnej województwa w powierzchni ogólnej kraju (waga 2 proc), wyrównawczy: wskaźnik proporcjonalny do s wartości przeciętnej ogólnokrajowej produktu krajowego brutto na mieszkańca oraz wartości produktu krajowego brutto na mieszkańca w województwie (2 proc).

Czytaj także: Dotacje na drogi samorządowe - rusza nabór wniosków

Ustalając te wskaźniki, bierze się pod uwagę aktualne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Kwotę środków na każde województwo ustala się proporcjonalnie do średniej arytmetycznej czynników.

Będzie dzielona na pięć równych części i przekazywana pięciu województwom, w których wartość PKB na mieszkańca w województwie jest najniższa.

Rozporządzenie otrzymało status: pilne, bo podział środków funduszu musi nastąpić zaraz po sporządzeniu i zatwierdzeniu planu finansowego funduszu tj. z końcem grudnia 2018 r.

Budżet Funduszu Dróg Samorządowych w latach 2019–2028 może sięgnąć 36 mld zł. Podstawowymi źródłami finansowymi Funduszu są wpłaty z budżetu państwa (w tym z tej, którą dysponuje minister obrony narodowej), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz wpłat jednoosobowych spółek Skarbu Państwa i spółek, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa.

etap legislacyjny: przed komitetem stałym RM

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski