W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siódemkowym wydał ważną uchwałę dla organizacji społecznych zajmujących się prawami zwierząt.
Przesądził, że są stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o odebraniu zwierzęcia znęcającemu się nad nim właścicielowi. Postawił jednak warunek, że postępowanie toczy się z ich wniosku w trybie art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt. A wcześniej zwierzę zostało zabrane przez pracownika organizacji.
Z wnioskiem o podjęcie uchwały wystąpił prokurator generalny. Powodem były rozbieżności w orzecznictwie. Część sądów uważała, że organizacja społeczna nie ma interesu prawnego, by być uczestnikiem postępowania administracyjnego. Co najwyżej może zwrócić się do wójta (odpowiednio burmistrza, prezydenta miasta) o dopuszczenie jej do postępowania. Nie wszystkie jednak sądy podzielały to zdanie. Część orzekała na korzyść społeczników. Prokurator generalny był zwolennikiem właśnie tej linii orzeczniczej.
– Organizacja posiada interes prawny, jest bowiem zainteresowana rozstrzygnięciem tej sprawy, która toczy się z jej przecież inicjatywy – tłumaczył przed NSA prokurator Przemysław Ostojski.
– Gdyby nie była stroną, nie mogłaby przedstawić swoich argumentów, dlaczego odebrano zwierzę właścicielowi. Nie mogłaby mieć wglądu do dokumentów. Co najwyżej mogłaby zeznawać – dodał prokurator.