Domki letniskowe przestaną mieć status budynków mieszkalnych

Zmiany w ewidencji gruntów i budynków spowodują, że gminy zyskają dodatkowe dochody z danin lokalnych.

Publikacja: 14.04.2015 18:43

Domki letniskowe przestaną mieć status budynków mieszkalnych

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński JD Jakub Dobrzyński

Domki letniskowe przestaną mieć status budynków mieszkalnych. Tak uzgodniono na posiedzeniu zespołu ds. infrastruktury, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej oraz środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podczas dyskusji nad projektem nowelizacji rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Stracone miliardy

Zmiana zasad klasyfikowania domków letniskowych cieszy samorządy.

– Ustawodawca wreszcie zdecydował się naprawić swój błąd popełniony w 2013 r. – mówi Edward Trojanowski, sekretarz Związku Gmin Wiejskich RP. – To dobra wiadomość dla wszystkich gmin.

Przypomnijmy, że nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków z listopada 2013 r. spowodowała, iż domki letniskowe zyskały status budynków mieszkalnych. W efekcie gminy straciły możliwość stosowania do nich wyższych stawek podatkowych. Musiały stosować te właściwe dla budynków mieszkalnych.

– Przez to gminy straciły miliardy złotych w podatku od nieruchomości – wskazuje Trojanowski. – A to dlatego, że stawka podatkowa dla budynków mieszkalnych wynosi 75 gr za 1 mkw., podczas gdy dla budynków pozostałych jest dziesięciokrotnie wyższa – wyjaśnia.

I to właśnie ma zmienić opracowana przez resort administracji nowelizacja rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Po jej wejściu w życie gminy będą mogły bowiem stosować do domków letniskowych stawkę właściwą dla budynków pozostałych, a nie mieszkalnych. A umożliwić ma im to zamieszczana w ewidencji informacja, czy budynek jest przeznaczony do całorocznego zamieszkiwania czy do sezonowego.

Zbiór urzędowy

Zasadą jest, że o stawce podatkowej, jaką do danego budynku należy zastosować, decyduje jego przeznaczenie.

– Oznacza to, że budynek mieszkalny przeznaczony przez podatnika na cele rekreacyjne może być uznany za „pozostały" w rozumieniu ustawy z o podatkach i opłatach lokalnych i opodatkowany według wyższej stawki – wyjaśnia Renata Kabas-Komorniczak, doradca podatkowy z kancelarii Rödl & Partners. – Możliwa jest również sytuacja, w której domek letniskowy opodatkowany zostanie jak mieszkalny, jeżeli służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych podatnika – dodaje.

Jednak z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że wójt nie jest uprawniony do dokonywania odmiennych ustaleń niż te wynikające z ewidencji gruntów i budynków. Ta jest bowiem urzędowym źródłem informacji (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lutego 2012 r., sygn. II FSK 1471/10).

Zawody prawnicze
Już wiadomo, gdzie będzie pracować prokurator Ewa Wrzosek
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Prawo w Polsce
Czy Republika ma szansę wygrać z Jerzym Owsiakiem sprawę o utratę reklam?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski