Kodeks urbanistyczno-budowlany - jakie zmiany dla planowania przestrzennego

Kodeks urbanistyczno-budowlany stwarza szansę na kompleksowe uregulowanie wielu zagadnień związanych z zagospodarowaniem przestrzennym i realizacją procesu inwestycyjnego.

Publikacja: 08.11.2016 05:00

Kodeks urbanistyczno-budowlany - jakie zmiany dla planowania przestrzennego

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (dalej Kodeks), opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, przewiduje wiele istotnych zmian w zakresie planowania przestrzennego i zasad realizacji inwestycji budowlanych. Kodeks ma przy tym stanowić szeroką i wszechstronną regulację dotyczącą kwestii planistycznych oraz zagadnień dotyczących procesu inwestycyjnego.

Zmiany mają dotyczyć nie tylko samego procesu inwestycyjnego, ale też m.in. zasad prowadzenia polityki przestrzennej na poziomie lokalnym. Zgodnie z projektem Kodeksu fundamentalnym dokumentem z punktu widzenia polityki przestrzennej na szczeblu gminnym będzie program rozwoju przestrzennego gminy, który w przypadku gmin posiadających strategię rozwoju (w rozumieniu przepisów ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju) będzie stanowić jej część.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?