Zgodnie z art. 111 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) w terminie czternastu dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji, strona może zażądać jej uzupełnienia co do rozstrzygnięcia bądź co do prawa odwołania, wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego. Uzupełnienie lub odmowa uzupełnienia decyzji następuje w formie postanowienia (art. 111 § 1b k.p.a.). Warto pokreślić, że jak stanowi art. 111 § 2 k.p.a., w przypadku wydania postanowienia w przedmiocie uzupełnienia bądź odmowy uzupełnienia decyzji, o którym mowa w art. 111 § 1b k.p.a., termin dla strony do wniesienia odwołania, powództwa lub skargi biegnie od dnia jego doręczenia lub ogłoszenia (art. 111 § 2 k.p.a.). Przytoczone przepisy, mimo iż na pierwszy rzut oka wydają się być zupełnie jasne, budzą wątpliwości w stosowaniu, i wielokrotnie były przedmiotem wypowiedzi orzecznictwa.
Czytaj także: Postępowanie administracyjne: czy strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania
Skutki odwołania wniesionego w terminie
Pojawiające się wątpliwości dotyczą między innymi relacji pomiędzy ogólnym terminem do złożenia odwołania, przewidzianym w art. 129 § 2 k.p.a., a terminem do jego wniesienia wynikającym z cytowanego art. 111 § 2 k.p.a. Art. 129 § 2 k.p.a. stanowi, że odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Powstaje pytanie, jaki jest wpływ żądania uzupełnienia decyzji na bieg ogólnego terminu do wniesienia odwołania, który wynika z art. 129 § 2 k.p.a., a w szczególności, czy termin ogólny ulega przedłużeniu czy może jest zastępowany przez termin z art. 111 § 2 k.p.a. Ma to istotne znaczenie praktyczne z punktu widzenia oceny, jaki będzie skutek odwołania wniesionego w terminie ogólnym, w przypadku złożenia jednocześnie wniosku o uzupełnienie decyzji.
Należy przyjąć, że takie odwołanie będzie niedopuszczalne jako przedwczesne (art. 134 k.p.a.). Art. 111 § 2 k.p.a. jednoznacznie określa bowiem początek biegu terminu do wniesienia odwołania, wskazując, iż biegnie on od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia o uzupełnieniu lub odmowie uzupełnienia decyzji, czyli de facto zastępuje termin ogólny z art. 129 § 2 k.p.a. (por. wyrok WSA w Łodzi z 5 marca 2019 r. sygn. II SA/Łd 1143/18).
Sytuacja się dodatkowo komplikuje, w przypadku gdy wniosek o uzupełnienie decyzji złożyła jedna ze stron postępowania administracyjnego, a pozostałe strony wniosły już odwołania w terminie ogólnym wynikającym z art. 129 § 2 k.p.a. Postanowienie w przedmiocie uzupełnienia bądź odmowy uzupełnienia decyzji organ doręcza bowiem wszystkim stronom postępowania.