[b]- Jestem urzędnikiem państwowym, a pracodawca chce mnie przydzielić na stanowisko pomocnicze, mimo że nie jest równorzędne. Czy może tak uczynić?[/b] – pyta czytelnik.
Urzędnika państwowego można przenieść do innej pracy lub na inne (nawet niższe) stanowisko, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami urzędu lub jego reorganizacją. Dopuszczalne jest również dyscyplinarne zdegradowanie urzędnika.
[srodtytul]Potrzeby to dobry powód[/srodtytul]
Gdy wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnikowi państwowemu (w tym mianowanemu) można zlecić, na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w akcie mianowania lub w umowie o pracę. Pozwala na to art. 10 ust. 1 i 1b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=238F511F75A60FEF7E8E4F7E953549E5?id=162332]ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.[/link]; dalej ustawa).
Nowa praca powinna być zgodna z kwalifikacjami urzędnika, które należy rozumieć szeroko. Zatem trzeba brać pod uwagę zarówno udokumentowane wykształcenie, jak i kwalifikacje zdobyte dzięki doświadczeniu zawodowemu. W okresie takiego przeniesienia pracownik otrzyma wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.