Do zmiany posady zgoda urzędnika niepotrzebna

Urzędnik państwowy może zostać czasowo przeniesiony nawet na niższe stanowisko, niż dotychczas zajmował. I to bez względu na to czy aprobuje taką decyzję

Publikacja: 03.11.2010 02:30

Do zmiany posady zgoda urzędnika niepotrzebna

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

[b]- Jestem urzędnikiem państwowym, a pracodawca chce mnie przydzielić na stanowisko pomocnicze, mimo że nie jest równorzędne. Czy może tak uczynić?[/b] – pyta czytelnik.

Urzędnika państwowego można przenieść do innej pracy lub na inne (nawet niższe) stanowisko, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami urzędu lub jego reorganizacją. Dopuszczalne jest również dyscyplinarne zdegradowanie urzędnika.

[srodtytul]Potrzeby to dobry powód[/srodtytul]

Gdy wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnikowi państwowemu (w tym mianowanemu) można zlecić, na okres do trzech miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w akcie mianowania lub w umowie o pracę. Pozwala na to art. 10 ust. 1 i 1b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=238F511F75A60FEF7E8E4F7E953549E5?id=162332]ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (DzU z 2001 r. nr 86, poz. 953 ze zm.[/link]; dalej ustawa).

Nowa praca powinna być zgodna z kwalifikacjami urzędnika, które należy rozumieć szeroko. Zatem trzeba brać pod uwagę zarówno udokumentowane wykształcenie, jak i kwalifikacje zdobyte dzięki doświadczeniu zawodowemu. W okresie takiego przeniesienia pracownik otrzyma wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego.

W przypadku urzędnika mianowanego wysokość płacy musi być zachowana. Zdaniem Sądu Najwyższego przez „stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia” należy rozumieć stanowisko stwarzające takie same możliwości awansowe [b](wyrok z 18 października 2007 r., III PK 45/07)[/b].

Gdy wymienione warunki są spełnione, urzędnik może być przeniesiony także na inne, niższe od zajmowanego, stanowisko.

[srodtytul]Z racji reorganizacji[/srodtytul]

Mianowanego urzędnika państwowego można przenieść na inne stanowisko służbowe, odpowiadające jego kwalifikacjom, jeśli urząd jest reorganizowany. Jest to dopuszczalne, gdy w związku z likwidacją stanowiska zajmowanego przez urzędnika nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku.

Po takim przeniesieniu przysługuje wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz przez okres sześciu miesięcy nie niższe od dotychczasowego.

Urzędnik przenoszony po reorganizacji urzędu na inne stanowisko nie może domagać się zatrudnienia w tym samym co dotychczas charakterze [b](wyrok SN z 8 lipca 2008 r., II PK 358/07).[/b]

[srodtytul]Degradacja jako kara[/srodtytul]

Mianowani urzędnicy państwowi ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną za naruszenie obowiązków pracowniczych. Karę porządkową za przewinienie mniejszej wagi stanowi upomnienie. Natomiast karami dyscyplinarnymi są:

- nagana, nagana z ostrzeżeniem, nagana z pozbawieniem możliwości awansowania przez okres do dwóch lat do wyższej grupy wynagrodzenia lub na wyższe stanowisko,

- przeniesienie na niższe stanowisko,

- wydalenie z pracy w urzędzie.

Na skutek ukarania mianowanego urzędnika państwowego karą dyscyplinarną przeniesienia na niższe stanowisko służbowe można przenieść go wyłącznie na stanowisko bezpośrednio niższe od dotychczas zajmowanego[b] (wyrok NSA w Katowicach z 30 listopada 1998 r., II SA/Ka 440/97)[/b].

[ramka][b]Nowe zadania w tej samej lub innej miejscowości[/b]

W uzasadnionych przypadkach mianowany urzędnik państwowy może być przeniesiony, na maksymalnie sześć miesięcy, do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości (art. 10 ust. 3 ustawy). Nowa praca musi być zgodna z posiadanymi przez niego kwalifikacjami.

Niedopuszczalne jest czasowe przeniesienie – bez zgody zainteresowanego, do urzędu mającego siedzibę w innej miejscowości – kobiety w ciąży lub urzędnika państwowego sprawującego opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat, a także w przypadkach gdy stoją temu na przeszkodzie ważne względy osobiste lub rodzinne urzędnika.

W okresie przeniesienia związanego ze zmianą miejsca pracy urzędnikowi przysługuje wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, ale nie niższe od dotychczasowego. Przeniesienie takie dopuszczalne jest tylko raz na dwa lata.[/ramka]

[b]- Jestem urzędnikiem państwowym, a pracodawca chce mnie przydzielić na stanowisko pomocnicze, mimo że nie jest równorzędne. Czy może tak uczynić?[/b] – pyta czytelnik.

Urzędnika państwowego można przenieść do innej pracy lub na inne (nawet niższe) stanowisko, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami urzędu lub jego reorganizacją. Dopuszczalne jest również dyscyplinarne zdegradowanie urzędnika.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Nie tylko spadki i zasiedzenie. Najważniejsze orzeczenia Izby Cywilnej w 2024 r.
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay