Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 stycznia 2016 r. (IBPP3/4512-811/15/BJ) rozstrzygnął kwestie rozliczenia podatku od inwestycji, która będzie wykorzystywana do działalności publicznoprawnej.
Sprawa dotyczyła gminy, która realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu na lata 2007–2013. Celem projektu jest zbudowanie platformy integracyjno-analitycznej. Pozwoli to skonsolidować informacje dotyczące miasta i na tej podstawie dokonywać analiz, których wyniki będą udostępniane mieszkańcom, potencjalnym inwestorom, a przede wszystkim wykorzystywane w codziennej pracy przez pracowników administracji. Dane te gromadzone są w Centralnym Repozytorium Danych (CRD). Podstawę systemu stanowią produkty i rozwiązania autorskie dostarczone przez głównego wykonawcę tego projektu – firmę zewnętrzną.
Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Na fakturach dokumentujących nabywane na potrzeby realizacji projektu towary i usługi jest wskazana jako nabywca. Węzeł będzie wykorzystywany do działalności publicznoprawnej, nie cywilnoprawnej, która nie podlega opodatkowaniu VAT. Usługi świadczone z wykorzystaniem systemu będą nieodpłatne.
Gmina zapytała, czy istnieje możliwość odliczenia lub zwrotu podatku VAT wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług w związku z realizacją projektu. Jej zdaniem nie ma takiej możliwości.
Dyrektor izby skarbowej uznał jej stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom VAT. Poza tym towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem odliczenia jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Takiej możliwości nie ma w przypadku czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu VAT.