Zgodnie ze wstępnymi założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości zainteresowani taką posadą przyszli prawnicy będą musieli przejść postępowanie konkursowe – rozwiązać test i kazus. Studenci V roku przechodziliby test z całości materii, IV roku – odpowiednio do posiadanej wiedzy. Do ich zadań ma należeć pisanie projektów wyroków nakazowych, postanowień o kosztach postępowania czy zarządzeń.
Czytaj więcej
Najwyższa Izba Kontroli zbadała działanie polskich sądów powszechnych w ostatniej dekadzie. Wnioski są druzgoczące. Kolejne reformy nie rozwiązały żadnego z najważniejszych problemów, wprowadziły za to niepewność, chaos oraz brak zaufania do sądów.
– Z raportu Najwyższej Izby Kontroli o stanie sądownictwa wynika, że sędziowie nadal są obciążeni szeregiem czynności pozaorzeczniczych. Dlatego ważne jest, aby w tym zakresie odciążyć ich, co powinno przełożyć się na sprawność postępowań sądowych – uzasadnia nową inicjatywę resort sprawiedliwości.
W których sądach najbardziej brakuje asystentów sędziów?
Punktem docelowym dla MS jest jeden asystent (lub młodszy asystent) na dwóch
sędziów. Dziś najbardziej asystentów brakuje w sądach rejonowych i to one mają najwięcej zyskać na nowych rozwiązaniach. Zwłaszcza te w większych miastach.
Zarobki warszawskich asystentów mieszczą się w granicach od 6120 do 7850 zł brutto. Zdaniem MS zarobki młodszego asystenta mogłyby być o 10 proc niższe, ale to nie zostało jeszcze przesądzone.