Izba Cywilna SN zebrała się, by wybrać kandydatów na prezesa. Jest kworum

Jak się dowiedziała "Rzeczpospolita", zebrała się niezbędna liczba sędziów Izby Cywilnej SN. Oznacza to, że jest kworum wymagane przy wyborze kandydatów na prezesa, a to jest teraz kluczowa kwestia.

Publikacja: 10.09.2024 13:52

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: PAP/Albert Zawada

Sędziowie Izby Cywilnej SN zbierają się na wybór trzech kandydatów na jej prezesa, ale zgromadzenie jest za zamkniętymi drzwiami.

Wybory do skutku, czyli jaką procedurę przewiduje ustawa o SN

Ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje trzy etapy wyboru kandydatów na prezesa Izby SN, praktycznie do skutku.

Zgodnie z art. 15 prezesa Sądu Najwyższego, który kieruje jedną z Izb, powołuje Prezydenta RP po zasięgnięciu opinii pierwszego prezesa SN, na trzyletnią kadencję spośród 3 kandydatów wybranych przez zgromadzenie sędziów danej izby SN. Do dokonania wyboru kandydatów na stanowisko prezesa SN wymagana jest obecność co najmniej 2/3 członków zgromadzenia sędziów danej izby SN, a jeżeli wyboru nie dokonano ze względu na brak tego kworum, do dokonania wyboru na kolejnym posiedzeniu najpóźniej w ciągu następnych pięciu dni, wymagana jest obecność co najmniej 1/2 sędziów tej izby, a jeżeli także na tym posiedzeniu wyboru nie dokonano ze względu na brak kworum, wybór może zostać dokonany na kolejnym posiedzeniu w przypadku obecności co najmniej 1/3 sędziów izby.

Czytaj więcej

Premier może wycofać kontrasygnatę? Prezes NRA: Opcja atomowa

Izba Cywilna liczy aktualnie 30 sędziów, w tym 20 z nowego nadania, więc kworum wymaga obecności albo wszystkich nowych sędziów, albo także części ze starego nadania. Ponieważ każdy głosujący ma jeden głos, jeśli będzie kworum, to na pierwszym czy kolejnych posiedzeniach zapewne dojdzie do wyboru trzech kandydatów (startuje w tych wyborach czterech sędziów), którzy uzyskali największą liczbę głosów. I to z nich prezydent powołuje prezesa i nie musi się kierować liczbą uzyskanych przez nich głosów.

Czytaj więcej

Ważą się losy wyboru prezesa Izby Cywilnej SN

Nad wyborami polityka. W tle spór o kontrasygnatę i jej wycofanie

Nad wyborami ciąży zaostrzony w ostatnich dniach spór o umocowanie przez prezydenta sędziego Krzysztofa Wesołowskiego do przewodniczenia zgromadzeniu wyborczemu, po tym, jak wolę kandydowania na kolejną kadencję zgłosiła obecna prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka, która nie może pełnić tej roli.

Premier Donald Tusk podpisał się pod tą nominacją, udzielił tzw. kontrasygnaty, podobno przez niedopatrzenie jego urzędniczego otoczenia, co wzburzyło środowisko sędziów ze starego nadania. Dwóch z nich z Izby Cywilnej: były jej prezes Dariusz Zawistowski i sędzia Karol Weitz, zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego kontrasygnatę premiera Tuska oraz decyzję prezydenta, apelując do WSA, by szybko wstrzymał wykonanie tych decyzji ze względu na zwołanie zgromadzenia wyborczego Izby Cywilnej. Premier Tusk opublikował z kolei na X (d. Twitterze), że w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej podjął decyzję o uchyleniu kontrasygnaty, co jest precedensem.

WSA przekierował natomiast skargę tych dwóch sędziów do prezydenta Dudy.

Komunikat Sądu Najwyższego przed zgromadzeniem

Kierownictwo SN opublikowało zaś we wtorek przed południem komunikat wskazując, że wyznaczenie do pełnienia funkcji kierującego zgromadzeniem wyborczym sędziego Wesołowskiego nastąpiło na mocy postanowienia prezydenta RP, a nie decyzji premiera, który przyjął jedynie odpowiedzialność przed parlamentem za ten akt. Postanowienie prezydenta, a tym bardziej kontrasygnata premiera, stanowią akty organów władzy państwowej, które są wydawane na podstawie Konstytucji RP, nie w ramach postępowania administracyjnego i jako takie nie podlegają kontroli sądów administracyjnych.

Czytaj więcej

Premier Tusk cofa kontrasygnatę. Pytanie, czy skutecznie

Sędziowie Izby Cywilnej SN zbierają się na wybór trzech kandydatów na jej prezesa, ale zgromadzenie jest za zamkniętymi drzwiami.

Wybory do skutku, czyli jaką procedurę przewiduje ustawa o SN

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
Prawo dla Ciebie
Prawo na czas powodzi. Kary za odmowę ewakuacji, ale i pomoc państwa
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie