Sędzia Żurek: mogę doradzać, ale wiceministrem nie będę

Trzeba wyczyścić bezprawie w Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa - mówi nam sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. Deklaruje, że może uczestniczyć w sejmowych komisjach z ramienia Stowarzyszenia Sędziów Themis, ale do rządu nie wejdzie.

Publikacja: 13.11.2023 12:48

Waldemar Żurek

Waldemar Żurek

Foto: TV.RP.PL

Po wygranych przez opozycję wyborach dużo mówi się o przywracaniu praworządności w Polsce. Pomysłów jest kilka. Jaki jest pana?

Należy wyczyścić bezprawie w Trybunale Konstytucyjnym i w Krajowej Radzie Sądownictwa. Zanim pojawi się możliwość ustawowa, należy to zrobić uchwałami. Skoro kilka lat temu Sejm przekraczając swoje kompetencje i naruszając konstytucję powołał trzy nielegalne osoby do TK, to teraz należy również uchwałą Sejmu, zwykłą większością, cofnąć to złamanie prawa i te osoby – dublerów bądź ich następców - odwołać. Trzeba to zrobić szybko. Równolegle należy rozpocząć pracę nad ustawą o TK. Jest świetna baza w postaci projektu, który powstał w Fundacji Batorego. Równie szybko należy rozpocząć procedowanie nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Pamiętajmy, że ostatnia legalna KRS została rozwiązana zwykłą ustawą po przerwaniu kadencji jej członków, która jest wprost określona w konstytucji co było oczywistym i rażącym naruszeniem prawa.

Czytaj więcej

Sąd: Żurek ma pracować tam, gdzie przeniosła go Pawełczyk-Woicka

Da się to zrobić szybko?

Uważam, że tak. Trzeba dać sygnał także obywatelom, nie tylko prawnikom, że przywracamy państwo prawa. W ramach możliwości, które mamy należy cofnąć wszystkie nielegalne powołania. Musimy powtórzyć wszystkie nielegalne konkursy prowadzone przed neo-KRS. Trzeba to zrobić ze względów prawnych - dla dobra obywateli – by nikt już nigdy nie kwestionował tych rozstrzygnięć z udziałem neosędziów. O tym, że są one nielegalne potwierdzają już wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz fragmenty uzasadnień Trybunału Sprawiedliwości UE. Mimo, że nie mówimy już o Izbie Dyscyplinarnej to nadal w SN funkcjonują neosędziowie powołani przez neo-KRS. ETPCz wskazał wadę, uznał, że takie osoby nie tworzą sądu więc nie ma co czekać, bo neo-KRS przykłada rękę do kolejnych wadliwych powołań. Należy to natychmiast zatrzymać. Nowy minister sprawiedliwości powinien przestać czynić ogłoszenia o wolnych stanowiskach a te które zostały ogłoszone przez jego poprzednika po prostu wstrzymać. Polska na skutek orzekania takich osób wypłaca tysiące euro odszkodowań z budżetu państwa czyli z pieniędzy wszystkich podatników. Powinien też odwołać prezesów sądów bo wielu obecnych zostało powołanych po bezprawnym zerwaniu kadencji legalnych poprzedników i wymienić pseudo rzeczników dyscyplinarnych sędziów których celem było ściganie niezależnych sędziów a nie karanie tych którzy popełnili występki.

A co należałoby zrobić z prokuraturą?

Mamy projekt ustawy o prokuraturze przygotowany przez Lex Super Omnia. Jest on bardzo ważny bo niezależność prokuratury jest podstawą każdego systemu prawnego. Jest projekt ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, na ukończeniu jest projekt o Sądzie Najwyższym. Powinniśmy zacząć procedować te społeczne ustawy bo to dobra baza do zmiany prawa.

Jest jeszcze prezydent, który może udaremnić te starania…

Wydaje się, że współpraca z prezydentem jest możliwa. A jeśli nie to należy tymi sposobami, które są dopuszczalne przez prawo natychmiast odsunąć te nielegalne osoby odsunąć od orzekania.

Ma pan dużo radykalnych pomysłów. Gdyby pojawiła się propozycja ich realizacji jako wiceminister sprawiedliwości podjąłby się pan jej?

Nie. Zawsze stałem na stanowisku, że sędziowie powinni sądzić oraz brać aktywny współudział w zarządzaniu sądami. Mogę doradzać, brać udział w komisjach sejmowych jako przedstawiciel stowarzyszeń sędziowskich czy człowiek który ma wiedzę o tym jak funkcjonuje KRS i sądy.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?