RPO pisze do Ziobry ws. niskich stawek dla biegłych sądowych

Niskie stawki biegłych mogą wpłynąć negatywnie na postępowania sądowe - pisze rzecznik praw obywatelskich do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Publikacja: 26.04.2023 12:43

RPO pisze do Ziobry ws. niskich stawek dla biegłych sądowych

Foto: Fotorzepa

mat

Pismo rzecznika praw obywatelskich to pokłosie stanowiska Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych dotyczącym obliczania stawek biegłych sądowych. Wskazano w nim problem realnego spadku wynagrodzeń biegłych sądowych. Spowodowane jest to uzależnieniem stawki dla biegłych od kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa oraz brakiem waloryzacji tej kwoty.

Federacja podkreśliła, że już obecnie najniższy wymiar godzinowej stawki zbliża się do dopuszczalnych prawem stawek minimalnych, a od lipca 2023 r. będzie niższy od stawki minimalnej wynikającej z rozporządzenia Rady Ministrów.

Zdaniem RPO kwestie te zasługują na analizę, ze względu na znaczenie pracy biegłych sądowych dla prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Ustalenie okoliczności faktycznych w ramach procesu wymaga wiedzy specjalnej, którą nie dysponują organy procesowe - podkreśla.

Jak zauważa rzecznik, kwota bazowa na przestrzeni 15 lat wzrosła jedynie o około 1,2%. W ustawie budżetowej na rok 2023 ustalono jej wysokość na 1789,42 zł. Natomiast w 2008 roku stanowiła 1766,46 zł

"Wpływa to na wysokość stawek dla biegłych. Powoduje, że pozostają niewspółmiernie niskie do nakładu pracy oraz wiedzy wymaganej od biegłego sądowego" - wskazuje RPO.

Przyznaje, że minister sprawiedliwości nie jest samodzielnym decydentem co do ustawy budżetowej. Jednak podziela stanowisko Federacji, że rozwiązaniem, które leży w gestii ministra, jest podwyższenie wysokości liczby procentowej będącej mnożnikiem dla stawek bazowych zawartych odpowiednio w rozporządzeniu MS z 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu cywilnym oraz w rozporządzeniu z 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym.

Rzecznik przypomina, że "podobne rozwiązania dotyczące podwyższenia procentowych mnożników stawek bazowych były już kilkukrotnie wprowadzane, m.in. przy określaniu wysokości diety radnego oraz wynagrodzeń członków Państwowej Komisji Wyborczej".

Czytaj więcej

Podwyżki u biegłych sądowych. Ile dostaną?
Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?