Sędziowie i prokuratorzy będą składać pozwy ws. swoich podwyżek

Zgromadzenia Ogólne, uchwała protestacyjna, list otwarty oraz powództwa – to formy sprzeciwu wobec propozycji zamrożenia pensji sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych w 2023 r.

Publikacja: 23.10.2022 19:37

Sędziowie i prokuratorzy będą składać pozwy ws. swoich podwyżek

Foto: Fotorzepa

Powód sprzeciwu? Art. 5 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. Projekt przewiduje waloryzację wynagrodzeń jedynie o 7,8 proc, podczas gdy stosując mechanizm ustawowy, wzrost ten powinien wynosić 21,89 proc. Jak obliczyła Iustitia, w latach 2021–2023 sędzia sądu rejonowego straci ok. 33–38 tys. zł.

– To nie pierwszy rok, kiedy stosuje się wobec sędziów niekorzystne zasady – mówi „Rz” sędzia Bartłomiej Przymusiński z Iustitii. Podpowiada konkretne działania. Po pierwsze: złożyć w swym sądzie wniosek o zwołanie zgromadzenia (jest wiążący, gdy podpisze go 20 proc. uprawnionych). Po drugie: można podjąć uchwałę protestacyjną. Po trzecie: podpisać list otwarty (na listach widnieje już blisko 1,4 tys. nazwisk). I po czwarte można złożyć pozew o wyrównanie wynagrodzenia za 2021 r. i 2022 r. art. Art.91 § 1c Prawa o ustroju sądów powszechnych, mówi, że wynagrodzenie sędziego stanowi iloczyn przeciętnego wynagrodzenie w II kwartale roku poprzedniego oraz mnożników. Mnożniki są ustalone ustawowo. Wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana przez Prezesa GUS.

Czytaj więcej

Iustitia: wynagrodzenia sędziów w 2023 r. mogą realnie spaść o 16 proc.

W 2021 r. jako podstawę ustalenia wynagrodzenia przyjęto w ustawie okołobudżetowej przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2019 r., a zatem zamrożono wynagrodzenia na poziomie z 2020 r. W 2022 r. jako podstawę przyjęto w ustawie okołobudżetowej przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2020 r., powiększone jedynie o 26 zł, ponownie odstępując od zasad ustalania wynagrodzenia ustalonych w Usp.

Iustitia na swojej stronie drukuje wzory tych wniosków i przykładowe pozwy. Jak duże jest zainteresowanie tymi ostatnimi? – Nie wiemy, ile pozwów zostało już złożonych – informuje sędzia Przymusiński. Potwierdza jednak, że jest zainteresowanie tą formą sprzeciwu.

Sędzia Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Themis mówi „Rz”, że na stronie publikowane są uchwały zgromadzeń ogólnych sądów, które coraz liczniej zabierają głos w sprawie wynagrodzeń. Przykłady? ZO Sędziów SR w Żyrardowie, Nysie w Słupsku czy Legnicy. Odpisy uchwał mają trafić m.in. do prezydenta, premiera oraz ministrów: sprawiedliwości i finansów.

Głos w sprawie zabrała KRS. Projekt oceniła „zdecydowanie negatywnie”. Zapowiada, że w razie przyjęcia ustawy zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego art. 5 z uwagi na jego sprzeczność z art. 178 Konstytucji. Składania pozwów o wyrównanie jednak nie popiera.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku