SN zwraca uwagę, na znowelizowane przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym, które weszły w życie 15 lipca 2022 r.. Wprowadzają one możliwość badania spełnienia przez sędziego Sądu Najwyższego (lub sędziego delegowanego do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym) wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu oraz postępowania po powołaniu , jeżeli w okolicznościach danej sprawy może to doprowadzić do naruszenia standardu niezawisłości lub bezstronności, mającego wpływ na wynik sprawy z uwzględnieniem okoliczności dotyczących uprawnionego oraz charakteru sprawy.
"Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym w znowelizowanej postaci potwierdza, iż niedopuszczalne jest ustalanie lub ocena przez Sąd Najwyższy lub inny organ władzy zgodności z prawem powołania sędziego lub wynikającego z tego powołania uprawnienia do wykonywania zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości, zaś okoliczności towarzyszące powołaniu sędziego Sądu Najwyższego nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do podważenia orzeczenia wydanego z udziałem tego sędziego lub kwestionowania jego niezawisłości i bezstronności." - podkreśla SN w komunikacie na swej stronie internetowej.
Dalej opisana jest procedura wnioskowania o test, uregulowana w art. 29 § 6 - § 25 znowelizowanej ustawy o SN.
Mało czasu na wniosek
Wniosek o zbadanie spełnienia wymogów niezawisłości i bezstronności może dotyczyć sędziego Sądu Najwyższego, którego wyznaczono do składu rozpoznającego: