Kolejny cios Strasburga w Izbę Dyscyplinarną

Orzekająca izba, kwestionowana przez sądy krajowe i międzynarodowe, ma się powstrzymać od jakichkolwiek działań wobec sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek.

Publikacja: 23.02.2022 20:34

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Tak orzekł w środę Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, przyznając tzw. środek tymczasowy na wniosek obrońców sędzi Marzanny Piekarskiej-Drążek z Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Przed miesiącem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził natychmiastową przerwę w pełnieniu przez nią obowiązków, za „działanie na szkodę interesu publicznego". Było nim w jego przekonaniu zakwestionowanie legalności powołania innego sędziego, który uzyskał nominację z rąk prezydenta na wniosek obecnej KRS.

Czytaj więcej

Zarzut dyscyplinarny dla sędzi z Warszawy. Podważyła nominację nowej KRS

Wspierający Piekarską-Drążek sędziowie, komentując te decyzje, mówią o „czysto osobiście motywowanym odwecie". Sędzia bowiem w składzie SA, który w uzasadnieniu jednego z wyroków jasno wskazał, że sędzia Igor Tuleya powinien orzekać, publicznie też mówiła, że „służba sędziowska to nie służalczość". A przed laty, za rządów PiS w latach 2005–07 broniąc innej sędzi w procesie dyscyplinarnym, krytykowała podległą Ziobrze prokuraturę za próbę uwikłania w „układ", którego nie było.

Sama sędzia Piekarska-Drążek po odsunięciu jej od obowiązków zaznaczyła, że „będzie do końca walczyć, by orzekać" i „nie da się złamać".

Teraz jej sprawą miała się zająć Izba Dyscyplinarna, by przedłużyć zarządzoną przez ministra Ziobrę przerwę w orzekaniu. Ale ETPC tego zabronił, podobnie jak niedawno ws. sędziego SN Włodzimierza Wróbla.

– Izba Dyscyplinarna stara się ukrywać daty terminów posiedzeń, aby obrońcy nie wiedzieli, kiedy one nastąpią. Z jednego zarządzenia w aktach naszej sprawy wynikało pośrednio, że posiedzenie ws. pani sędzi miało się odbyć 24 lutego. I stąd ta szybka reakcja – powiedział „Rz" jeden z obrońców sędzi mec. Piotr Zemła.

Teraz ma ona miesiąc na skargę do Strasburga.

Skarga nr: 8076/22

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku