Troje kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa

Oprócz byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka do Krajowej Rady Sądownictwa kandydują jeszcze dwie sędzie rejonowe: Irena Bochniak oraz Katarzyna Chmura.

Aktualizacja: 22.03.2021 10:32 Publikacja: 22.03.2021 08:27

Łukasz Piebiak

Łukasz Piebiak

Foto: tv.rp.pl

mat

Do obsadzenia w Radzie jest miejsce po sędzi Teresie Kurcyusz-Furmanik, która 11 stycznia opuściła KRS z powodu przejścia w stan spoczynku (ukończyła 70 lat).

Jak informowaliśmy w lutym, o miejsce w KRS ubiega się były wiceminister sprawiedliwości - sędzia Łukasz Piebiak. – Zebrałem 78 głosów poparcia wśród sędziów i 11 208 głosów obywatelskich – powiedział „Rzeczpospolitej" Piebiak.

Jak się okazuje, wpłynęły jeszcze dwie kandydatury. Biuro prasowe Sejmu poinformowało portal OKO.press, że w nowej KRS chcą jeszcze zasiadać Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, z nominacji resortu ministra Ziobry i sędzia Katarzyna Chmura z Sądu Rejonowego w Malborku.

Katarzyna Chmura sędzią została w 1998 roku. Orzekała w wydziale karnym i w wydziale rodzinnym i nieletnich. Była wiceprzewodniczącą wydziału rodzinnego, a od tego roku jest przewodniczącą. Jej kandydaturę popiera 35 sędziów, głównie z Sądu Rejonowego w Malborku (w tym prezes Maciej Helmin i wiceprezes Bartosz Bystrek), Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe (m.in. prezes Tomasz Jabłoński), ale też z Wałbrzycha, Rzeszowa, czy Elbląga.

Trzecia kandydatka, sędzia Irena Bochniak od 1 marca 2021 roku jest – z nominacji resortu Ziobry – wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Prezesem tego sądu jest Dagmara Pawełczyk-Woicka, członkini nowej KRS, która w szkole uczyła się ze Zbigniewem Ziobrą - przypomina oko.press. Jej kandydaturę poparło 27 sędziów. - To głównie sędziowie z Krakowa i okolicy – prezesi sądów z nominacji resortu Ziobry i sędziowie, którzy mimo słabych opinii dostali awans od nowej KRS - podaje portal.

Na razie nie jest znany termin wyboru nowego członka nowej KRS. Kadencja obecnej KRS kończy się w 2022 roku.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku