Zmiany w Izbie Cywilnej ruszyły: pięć starych wydziałów i ich szefów zastąpiły trzy z przewodniczącymi z nowego nadania. Jak odniesie się pan do zarzutu pojawiającego się mediach, że to przejmowanie władzy w SN przez nową pierwszą prezes SN i nową prezes Izby Cywilnej?
Szczerze powiedziawszy, nie zamierzam się tłumaczyć, bo by to uwiarygadniało niepoważne zarzuty. Fakty są takie, że Izba Cywilna ma największe zaległości orzecznicze. Nowych powołań na razie nie widać, co mówię z niepokojem. W tej sytuacji nowej prezes IC pozostało tak ustawić jej pracę, by była wydajniejsza. Sprzyjać ma temu nowa organizacja, pozwalająca na znaczną specjalizację pracowników administracyjnych. Dlatego dotychczas funkcjonujący podział na pięć wydziałów oparty na kryterium terytorialnym zastąpiony został przez kryterium typów rozpoznawanych spraw. W pewnym uproszczeniu, każdy wydział będzie się zajmował sprawami z całej Polski: pierwszy tzw. przedsądami, drugi jedynie sprawami, które w wyniku przedsądu zostaną skierowane do dalszego rozpoznania, a trzeci, najmniejszy wydział, będzie się zajmował zagadnieniami prawnymi i pozostałymi różnymi sprawami, których jest stosunkowo niewiele. Do tej pory w każdym wydziale pracowało tyle samo osób i każdy zajmował się każdego typu sprawami, jakie wpływały z określonych apelacji. Obecnie obsada personalna w wydziałach będzie podporządkowana liczbie wpływających do nich spraw oraz zakresowi czynności biurowych.
Czytaj więcej
Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski poskarżył się Radzie Etyki Mediów, że w TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleskiej dopuściła się manipulacji, cytując fragment komunikatu o orzeczeniu TSUE - informuje portal wirtualnemedia.pl.
Jaką funkcję pełni przewodniczący wydziału w SN? Czy taką jak w zwykłych sądach, podzielonych na wydziały karne, cywilne, rodzinne? I czy ma wpływ na przydzielanie spraw sędziom lub kierowanie pytań do TSUE?
W SN podział związany z różnymi gałęziami prawa zapewniają izby. Przewodniczący wydziału organizuje jego pracę i zarządza obiegiem spraw, które do niego wpłynęły. Często wykonuje też na podstawie upoważnienia niektóre funkcje prezesa izby. Jest to funkcja często niewidoczna, jednak niezwykle odpowiedzialna. Przydziału spraw i wyznaczenia składu orzekającego dokonuje zaś prezes danej izby na zasadach określonych precyzyjnie w regulaminie SN. A pytania prejudycjalne zadają poszczególne składy orzekające w konkretnych sprawach.