Skarga konstytucyjna to odrębny tryb od składania wniosku o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją. Taki wniosek może złożyć do TK:
- prezydent,
- marszałek Sejmu,
- marszałek Senatu,
- premier rządu,
Aktualizacja: 19.12.2008 07:10 Publikacja: 19.12.2008 07:10
Skarga konstytucyjna to odrębny tryb od składania wniosku o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją. Taki wniosek może złożyć do TK:
- prezydent,
- marszałek Sejmu,
- marszałek Senatu,
- premier rządu,
- pierwszy prezesowi Sądu Najwyższego,
- prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, - prokurator generalny (obecnie - minister sprawiedliwości),
- prezes Najwyższej Izby Kontroli,
- rzecznik praw obywatelskich,
- grupa 50 posłów lub 30 senatorów.
[b]Wszystkim im przysługuje inicjatywa powszechna (ogólna)[/b], co oznacza, że mogą kwestionować konstytucyjność każdego aktu normatywnego, niezależnie od tego, czy treść tego aktu jest związana z ich własnym zakresem działania.
[b]Wniosek do Trybunału mogą też składać instytucje, którym przysługuje inicjatywa szczególna[/b], czyli prawo kwestionowania tylko takich aktów czy przepisów, które dotyczą spraw objętych zakresem działania wnioskodawcy. Inicjatywa szczególna przysługuje:
- Krajowej Radzie Sądownictwa, w zakresie spraw dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów,
- organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego (obecnie - radom gmin, powiatów oraz sejmikom województw),
- ogólnokrajowym organom związków zawodowych oraz ogólnokrajowym władzom organizacji pracodawców i organizacji zawodowych,
- kościołom i związkom wyznaniowym.
[b]Oprócz tego, zgodnie z art. 79 Konstytucji, każdy może wnieść skargę konstytucyjną, jeżeli doszło do naruszenia jego konstytucyjnych wolności lub praw[/b]. Przede wszystkim chodzi tu o osoby fizyczne, zarówno obywateli, jak i cudzoziemców, ale z orzecznictwa TK wynika, że prawo skargi konstytucyjnej przysługuje także osobom prawnym (jednak tylko w zakresie wolności i praw ich dotyczących).
Jednak żeby skarga konstytucyjna mogła być rozpatrzona, muszą być spełnione następujące warunki:
- prawa skarżącego musiały zostać naruszone w wyniku orzeczenia sądu lub organu administracji publicznej, w indywidualnej sprawie skarżącego,
- orzeczenie to musiało mieć charakter orzeczenia ostatecznego (art. 79 ust. 1 Konstytucji), co oznacza, że skarżącemu nie przysługuje już żaden środek prawny pozwalający na uruchomienie innego postępowania,
- przedmiotem skargi może być tylko zarzut niezgodności z Konstytucją aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie naruszające konstytucyjne prawa lub wolności skarżącego,
- skarga jest wnoszona nie później niż w ciągu trzech miesięcy od doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia (art. 46 ustawy o TK); termin ten nie może być przywrócony,
- skarga musi być sporządzona przez adwokata lub radcę prawego.
[b]Trybunał rozpatruje też tzw. pytania prawne.[/b] Z takim pytaniem może wystąpić każdy sąd, a więc zarówno sąd pierwszej instancji, jak i odwoławczy lub kasacyjny, sąd powszechny, jak i wojskowy, sąd administracyjny, jak i Sąd Najwyższy. Mogą one pytać Trybunał w sytuacji, gdy od rozstrzygnięcia kwestii, czy dany przepis prawny jest zgodny z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawami, zależy rozstrzygnięcie sprawy zawisłej przed danym sądem.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: "Rz" Online
Skarga konstytucyjna to odrębny tryb od składania wniosku o zbadanie, czy ustawa jest zgodna z Konstytucją. Taki wniosek może złożyć do TK:
- prezydent,
Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wprowadzona zostanie żałoba narodowa w związku ze śmiercią papieża Franciszka...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Na słaby wynik egzaminu złożyło się kilka czynników: niedostosowanie poziomu zadań pisemnych do czasu przeznaczo...
Płaca minimalna za pracę nie będzie jednak równa pensji zasadniczej. Etapowo wyłączane będą natomiast poszczegól...
Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Robert Zakrzewski w podcaście „Szkoła na nowo" zapewnia, że w tym r...
Mężczyzna, który wraz z partnerką zdecydował się na skorzystanie z usług kliniki in vitro i zamrożenie zarodka,...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas