prof. Marek Safjan
Jarosław Gaberle - sędzia
Maciej Bobrowicz - prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
Jacek Trela - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Jerzy Stępień - były prezes TK
Komentarz "Rz"
Kongres komentuje z Katowic publicysta „Rzeczpospolitej” Tomasz Pietryga:
W pierwszej części Kongresu najciekawsza była merytoryczna wypowiedź Małgorzaty Gersdorf, która przedstawiła wizje wymiaru sprawiedliwości. Zdecydowanie bardziej autonomiczna od władzy politycznej w kwestii nadzoru. Nad sądownictwem przekazanie jej do Sądu Najwyższego.
Wskazywała też na potrzebę osłabienia politycznego znaczenia Prokuratora Generalnego. Wystąpienie to oprócz merytorycznego brzmienia miało też ostry wymiar odnośnie potrzeby odzyskania Trybunału Konstytucyjnego.
Wystąpienie Gersdorf raczej idzie w kierunku apelu o wzmocnienie sądownictwa niezależnie od władzy politycznej. Priorytetem jest naprawa sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. I to chyba może być obecnie bardzo trudny punkt do osiągnięcia porozumienia w kwestii szukania dialogu między władzą polityczną i sądowniczą.
Wydaje się, że wystąpienie wiceministra Warchoła przekreśliło szanse na jakikolwiek dialog podczas kongresu.
Wytknięcie sędziom i byłemu I prezesowi SN Adamowi Strzemboszowi, że nie rozliczyli się wystarczająco z PRL-owską przeszłością i nie oczyścili środowiska sędziowskiego było ciosem zbyt mocnym aby dialog był kontynuowany.
Tym bardziej ze Warchoł w sposób bardzo stanowczy wypomniał uczestnikom kongresu wszystkie grzechy, które jego zdaniem ma Temida.
Wystąpienie wiceministra nie było wezwaniem do dialogu, a raczej sygnałem, że władza polityczna nie zrezygnuje z kursu wobec wymiaru sprawiedliwości, który wcześniej obrała.
Deklarcja wiceministra sprawiedliwości
Kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa będą mogły zgłaszać środowiska prawnicze; taką poprawkę do ustawy o KRS zamierza w przyszłym tygodniu zgłosić resort sprawiedliwości - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Warchoł przyjechał w sobotę na Kongres Prawników Polskich do Katowic.
Jak powiedział PAP, poprawka wychodzi naprzeciw postulatom zarówno opozycji, jak i środowisk prawniczych. "To najlepszy gest otwartości z naszej strony" - oświadczył.
"To duża zmiana, przełomowa zmiana, można powiedzieć – otwarcie się na zawody prawnicze, otwarcie się na środowiska i stowarzyszenia sędziowskie. Zmiana, która też została wywołana przez ostatni raport OBWE, który wskazał, że Polska opierając się na modelu hiszpańskim – czyli wyboru do KRS przez parlament powinna również uzupełnić to o możliwość formułowania zgłoszeń przez środowiska sędziowskie - i wychodzimy naprzeciw tym postulatom" - wyjaśnił Warchoł.
Zgodnie z propozycją 15 członków KRS będzie wybierał parlament, natomiast kandydatów będą mogły zgłaszać środowiska sędziów - stowarzyszenia sędziów lub prokuratorów (grupy co najmniej 20 sędziów lub prokuratorów), Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna.
Neumann: projekt ustawy o KRS jest zły, jedna poprawka tego nie zmieni
Nie ma dobrych intencji w tej ustawie; ona jest zła, jedna poprawka tego w niczym nie poprawi - w ten sposób szef klubu PO Sławomir Neumann odniósł się do zapowiedzi wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła dot. wniesienia poprawki do projektu ustawy o KRS.
"PiS udaje w ostatnim czasie, że gasi pewne pola sporu, ale ustawa o KRS (...) to jest kolejny etap walki PiS z niezależnym sądownictwem w Polsce, to jest ustawa, której zapisy - te które już ma - powodują uzależnienie w wielu przypadkach środowiska sędziowskiego od PiS" - powiedział polityk PO.
O Kongresie w mediach społecznościowych
Jerzy Stuhr na Kongresie Prawników
Jerzy #Stuhr cytuje mistrza Wajdę na #KongresPrawników.
Święte słowa. Brawo!
???????????#Wajda pic.twitter.com/vzYCbAY2CZ
— Phil Backensky ???? (@Phil_Backensky)
May 20, 2017
Marcin Warchoł - wiceminister sprawiedliwości
Nadzwyczajna kasta w geście solidarności z sądowymi mordercami polskich patriotów wychodzi z sali. #kongresprawnikow pic.twitter.com/lNIvvCYFAB
— Jajeczny (@Jajeczny2)
May 20, 2017
Andrzej Dera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy
Histeryczna reakcja zgromadzonych na antypisowskim wiecu przedstawicieli nadzwyczajnej kasty na list prezydenta Dudy. #kongresprawnikow pic.twitter.com/z9pPLk180R
— Jajeczny (@Jajeczny2)
May 20, 2017
Informacje, zdjęcia i video z tego, co dzieje się na Kongresie będzie można śledzić w naszej relacji. W Katowicach jest dwójka korespondentów "Rzeczpospolitej". Transmisję video można śledzić także na oficjalnej stronie Kongresu pod adresem http://kongresprawnikow.info/index.php/transmisja/
Zapraszamy też do dyskusji na temat Kongresu w mediach społecznościowych - #kongresprawnikow
O Kongresie
O czym będą dyskutować prawnicy? Jak dbać o zagwarantowanie każdemu obywatelowi prawa dostępu do niezawisłego i niezależnego sądu oraz jak budować zaufanie publiczne wymiaru sprawiedliwości.
Niemal w ostatniej chwili udział w kongresie potwierdził minister Andrzej Dera, przedstawiciel prezydenta RP. W Katowicach ma się też pojawić przedstawiciel ministra sprawiedliwości. Wśród gości znajdzie się także: prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts, prezydent Europejskich Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) Nuria Diaz Abad, wiceprezydent Stowarzyszenia Sędziów Europejskich dla Demokracji i Wolności Medel Thomas Guddat.
Organizatorami Kongresu są: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia".
- To jest wydarzenie bez precedensu - podkreślił w TVN24 mec. Rafał Dębowski. Jego zdaniem reforma sądownictwa jest konieczna, ale musi być ona mądra. - My adwokaci, radcowie i sędziowie jesteśmy najlepszymi rzeczoznawcami, jak powinna być przeprowadzona, aby nie ucierpieli na tym obywatele - stwierdził mec. Dębowski.
Pisaliśmy o Kongresie
- Pietrzak: "Nie będzie wyrytych w kamieniu konkluzji"
- Przedstawiciel Ziobry będzie w Katowicach
- Wyciekła tajna instrukcja na Kongres
- Kalwas: Prawnicy, do boju!
- Takiego kongresu jeszcze nie było
- Pietryga: Prawnicy muszą mieć własną wizję reform
- Debata przed Kongresem: Nie chcą konfrontacji tylko dialogu
Program Kongresu
8.30 - 10.00 Rejestracja
10.00 Rozpoczęcie Kongresu Prawników Polskich
10.15 - 11.15 Wystąpienia
11.15 - 12.10 Panel nr 1: niezależny sąd jako gwarant praw i wolności obywatela
W ramach tego panelu podjęte zostaną zagadnienia:
- po co ludziom są sądy
- co decyduje o tym, że sąd jest sądem. Istota niezależności i niezawisłości władzy sądowniczej
- jakie są obecnie zagrożenia dla niezależności i niezawisłości sądów, jako gwaranta praw i wolności obywatela
- jakie są obowiązki sądu względem obywatela związane z niezawisłością sędziowską
12.10 - 12.30 przerwa kawowa
12.30 - 13.25 Panel nr 2: profesjonalny pełnomocnik gwarantem realizacji praw jednostki
W ramach tego panelu podjęte zostaną zagadnienia:
- rola pełnomocnika w sprawach roszczeń obywateli;
- znaczenie tajemnicy adwokackiej i radcowskiej dla ochrony praw obywateli;
- relacja: pełnomocnik – sąd;
- rola pełnomocnika w sformalizowanym postępowaniu sądowym;
- znaczenie samorządowego sądownictwa dyscyplinarnego;
- znaczenie samorządów zawodowych dla ochrony praw obywateli.
13.25 - 14:20 Panel nr 3: dostęp do wymiaru sprawiedliwości jako podstawowe prawo człowieka
W trakcie panelu poruszone zostaną m.in. tematy:
- pomoc prawna dla ubogich. Czy powinna zawierać kryterium dochodowe?
- opłata sądowa. Czy winna być obniżona jako wpływająca na dostęp do wymiaru sprawiedliwości?>
- mediacja. Czy powinna być obowiązkowa w niektórych spornych rodzajach spraw rodzinnych?
- posiedzenia informacyjne o mediacji. Czy powinny być obowiązkowe w sprawach, w których strony nie mają pełnomocnika i mediatorzy winni otrzymywać za nie wynagrodzenie, którego dziś nie otrzymują?
- czy w programie studiów powinna pojawić się mediacja?
14.20 - 15.20 Przerwa lunchowa
15.20 - 17.20 Dyskusja
17.20 Zakończenie Kongresu Prawników Polskich