Aktualizacja: 30.07.2016 14:53 Publikacja: 30.07.2016 00:01
9 zdjęć
ZobaczPodróż Zofii Chomętowskiej po Europie. Fotografka (za kierownicą) podczas parodniowej wycieczki brzegami Dunaju z Marie (Merina) Klopf, 1929
Foto: Fot. Zofia Chomętowska, FAF
Zofia Chomętowska urodziła się w 1902 roku w arystokratycznej rodzinie książąt Druckich-Lubeckich. W młodości zamieszkiwała w majątku Porochońsk na Polesiu. To właśnie te tereny, leżące dziś poza granicami Polski, oraz ich mieszkańcy stali się bohaterami pierwszych zdjęć fotograficzki. Początkowo robiła zdjęcia skrzynkowym Kodakiem, od 1928 roku — aparatem małoobrazkowym Leica.
Zofia Drucka-Lubecka w 1919 roku wyszła za mąż za Władysława Czechowicza-Lachowickiego herbu Ostoja. Małżeństwo jednak zostało unieważnione, a artystka w 1930 roku wstąpiła w kolejny związek małżeński z Jakubem Chomętowskim herbu Lis. Mimo rozwodu w połowie lat 30. zachowała po nim nazwisko. I po rozstaniu na stałe zamieszkała w Warszawie.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Fotografia na rynku sztuki zdobyła trwałe miejsce, ale ceny podlegają wahaniom. Na polskim rynku mieliśmy ostatnio wyjątkową aukcję prac Ryszarda Horowitza.
Oryginalny projekt gmachu Filharmonii Szczecińskiej zyskał światowy rozgłos. Budynek, który stał się nowym symbolem Szczecina, ale też polską „supergwiazdą” architektoniczną, świętuje swoje dziesięciolecie.
Jakie atrakcje czekają na tych, którzy ostatnie tygodnie wakacji spędzają w Warszawie? Prezentujemy subiektywny przegląd ciekawych wydarzeń.
Siemaszko miał szczęście do Warszawy, a Warszawa do niego. Portretował ją pięknie.
Aparaty fotograficzne w stylu vintage znowu mają swoje pięć minut – to zasługa mediów społecznościowych. Dzięki temu japoński producent, który jeszcze dekadę temu borykał się z problemami, może dzisiaj mówić o wielkim sukcesie.
Polski fotograf Daniel Koszela został wyróżniony przez agencję kosmiczną NASA za zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia.
Rynek fotografii kolekcjonerskiej w świecie działa od końca lat 60. XX wieku. W Polsce zaczął się rozwijać po 2000 roku. Różnice w cenach są znaczące, ale artystyczna fotografia wszędzie ma już swych wiernych kolekcjonerów.
„Chlasta. Przemiany 1960-1989” to album wybitnego fotografika, który przynosi czarno-białe zdjęcia pierwszej stolicy Polski i jej okolic.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas