Susid w Galerii Art NEW media

„Zachciało mi się przyjrzeć dobrze znanym słowom, a nuż przyłapię je na kłamstwie” – zwierza się Paweł Susid w wypisanym na ścianie galerii motcie wystawy.

Publikacja: 05.11.2010 16:11

Susid w Galerii Art NEW media

Foto: Archiwum

To pokaz dwojakiego rodzaju. Na dole – tzw. bieżąca produkcja; na górze – materiał do pracy doktorskiej.

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,556605-Przewidywanie-przez-powtarzanie.html]Oglądaj tv.rp.pl[/link][/wyimek]

Być może powaga tytułu naukowego sprawiła, że artysta przedstawił obrazy bardzo serio, bez zwykłego dlań ironizowania. Na tapecie zdania, hasła, slogany historyczne z nieodległych czasów, z minionego stulecia. Susid, jak przyznaje, nie korzystał z podręczników, lecz z zasobów własnej głowy. To słowa, które go poruszyły, w pozytywny bądź negatywny sposób.

[wyimek][link=http://blog.rp.pl/zkulturanaty/2010/09/03/z-kultura-na-ty/]Polecamy z Kulturą na Ty[/link][/wyimek]

I have a dream; Pomożecie, pomożemy; Jezus, Maria; Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się; Arbeit macht frei. Oraz fragment „Fugi śmierci” Paula Celana, nie tak powszechnie znany i używany, „śmierć mistrzem co rodem jest z Niemiec”.

Jest jeszcze kwadryptyk składający się z długich, połączonych we wspólny fryz płócien, zamalowanych nazwiskami dziesięciu sławnych przedstawicieli czterech narodów: Niemców, Rosjan, Żydów, Polaków. Sądzę – świadome odniesienie do portretowego cyklu Warhola „Sławni Żydzi XX wieku”.

Nie tylko zmieniła się tematyka oraz klimat Susidowych obrazów. Przeobrażeniu uległa także ich forma. Stały się gęste, tapetowo zabudowane, motywy powtarzają się w ukośnych szeregach. Jak zwykle słowa odbite z szablonu, na barwnych polach. Celowo niechlujnie, jakby w szalonym tempie. Ten brak troski o wykonawczą perfekcję nadaje pracom specyficzną malarskość. Tak ma być, tak jest pięknie (z daleka), choć niepięknie (z bliska). Przecież cała nasza ikonosfera to iluzja staranności, wartości, dobrobytu.

Pokaz zamyka jedyny autoironiczny obraz „Umówmy się, że byłem dobry”. Cokolwiek to znaczy, zgoda!

[i]Paweł Susid „Przewidywanie przez powtarzanie”, Galeria Art NEW media, ul. Krakowskie Przedmieście 41, wystawa czynna do 20 listopada[/i]

To pokaz dwojakiego rodzaju. Na dole – tzw. bieżąca produkcja; na górze – materiał do pracy doktorskiej.

[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,556605-Przewidywanie-przez-powtarzanie.html]Oglądaj tv.rp.pl[/link][/wyimek]

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie