Rafał Rozwadowski, Przemysław Sotowski: Deepfake, matka wszystkich broni nuklearnych

Prawodawcy na całym świecie zwracają uwagę na problem tworzenia i przestępczego wykorzystywania treści o charakterze deepfake.

Publikacja: 06.11.2024 05:30

Rafał Rozwadowski, Przemysław Sotowski: Deepfake, matka wszystkich broni nuklearnych

Foto: Adobe Stock

Deepfake, przedstawiając realistycznie osoby, przedmioty i miejsca, zaciera granice między rzeczywistością a fikcją. Potęguje obawy o ochronę prywatności, wizerunku i bezpieczeństwo. Każe stawiać pytania o konsekwencje etyczne i polityczne, a także o zaufanie do mediów, autorytetów i rządów.

Każdego dnia pojawiają się przykłady wykorzystywania tej technologii w niegodziwych celach. 10 września 2024 r., tuż po debacie Harris–Trump, w sieci pojawiło się nagranie niezwykle popularnej piosenkarki, w którym popiera Kamalę Harris. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie powód tak szybkiej reakcji. Taylor Swift chciała w ten sposób przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się deepfake'a, w którym rzekomo popiera Trumpa, a który stał się wiralem w sieciach społecznościowych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Gorzka porażka sądownictwa
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: „Nie bać Tuska” kontra osiem gwiazdek
Rzecz o prawie
Arkadiusz Sobczyk: Firma jako administrator, czyli ważkie skutki błędu
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: O sztuce dla prawa
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Adwokaturo, czemu sobie to robisz?