Temat podwyżek w ochronie zdrowia wróci już za chwilę

Opieka koordynowana w POZ, płace w ochronie zdrowia i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE to tematy, które znajdą się w agendzie kolejnego spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 28.10.2024 09:00

Przez ostatnie trzy lata ustawa o wynagrodzeniach kosztowała NFZ ok. 80 mld zł

Przez ostatnie trzy lata ustawa o wynagrodzeniach kosztowała NFZ ok. 80 mld zł

Foto: Adobe Stock

Agendę i datę posiedzeń Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia wypracowuje Prezydium zespołu. Do spotkania jego członków doszło w ostatnią środę, a oprócz wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza, reprezentantów strony związkowej i pracodawców, uczestniczyli w nim również przedstawiciele szpitali powiatowych i samorządu terytorialnego. Na części spotkania obecna była też minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego odbędzie się 13 listopada br. o godz. 12. Jak przekazało „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Zdrowia, jego merytoryczny zakres to wynagrodzenia w ochronie zdrowia z uwzględnieniem wynagrodzeń osób zatrudnionych na kontraktach, przygotowania do Prezydencji Polski w UE w pierwszym półroczu 2025 r. w obszarze ochrony zdrowia, informacja Ministerstwa Zdrowia o aktualnych pracach legislacyjnych oraz opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej.

Czytaj więcej

Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii

Poprzednie, wrześniowe posiedzenie Zespołu Trójstronnego nie przyniosło rozwiązania problemu podwyżek dla medyków. Na spotkaniu zabrakło też minister Izabeli Leszczyny.

Na początku października resort zdrowia - w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” o dalsze losy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia – wskazał, że „nie prowadzi obecnie prac nad „zamrożeniem” przepisów ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

Czytaj więcej

Jedna recepta, trzy różne apteki. Ministerstwo zdrowia planuje zmiany

„Ustawa w aktualnie obowiązującym brzmieniu przewiduje w art. 3a mechanizm waloryzacyjny, który gwarantuje podnoszenie poziomów najniższych wynagrodzeń zasadniczych w oparciu o realną wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z roku poprzedniego (ogłaszanego co roku przez Prezesa GUS). Ustawa nie przewiduje czasowego działania mechanizmu waloryzacyjnego z art. 3a” – dodało Ministerstwo.

Jak informowała Izabela Leszczyna, przez ostatnie trzy lata ustawa o wynagrodzeniach kosztowała NFZ ok. 80 mld złotych.

Rynek zdrowia
Zawód psychoterapeuty zostanie uregulowany? Większość popiera ścieżkę ustawową
Rynek zdrowia
Wszyscy uczestnicy systemu są skazani na rozwój
Rynek zdrowia
Ankieta satysfakcji pacjenta. Na co zwracają uwagę Polacy po wyjściu ze szpitala?
Rynek zdrowia
Co dalej z Apteką dla Aptekarza 2.0? Szef GIF: „Beneficjentem zmian powinien być pacjent”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek zdrowia
Synergia pilnie potrzebna pacjentom