W czołówce pożądanych pracowników byli też w 2020 r. specjaliści i menedżerowie e-commerce, którzy również skorzystali na zmianach wywołanych pandemią, a konkretnie na boomie w handlu internetowym. Według danych Barometru Ofert Pracy (BOP), który na podstawie analizy największych portali rekrutacyjnych przygotowuje Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, liczba ofert pracy w e-commerce wzrosła w mijającym roku prawie o 13 proc.
Praca dla kuriera
Boom w e-handlu zwiększył zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się logistyką dostaw. Z danych agencji zatrudnienia Adecco wynika, że w mijającym roku najwięcej (ponad 320 tys.) ogłoszeń pochodziło z szeroko pojętego sektora TLS (transport, logistyka, spedycja). Z kolei wśród najczęściej poszukiwanych kandydatów byli magazynierzy, logistycy i kurierzy realizujący zamówienia z e-sklepów, a także szybko rosnącej e-gastronomii.
Według Aleksandry Skwarskiej, ekspertki portalu Pracuj.pl, rozwój e-commerce, zdalnej komunikacji i marketingu cyfrowego zwiększył zapotrzebowanie praktycznie na wszystkie rodzaje specjalistów od nowych technologii. Na przykład w marketingu poszukiwani byli specjaliści od pozycjonowania w sieci i reklamy internetowej; z kolei w HR – większy wybór ofert pracy miały w tym roku osoby doświadczone w wykorzystaniu systemów HRM. W 2020 r. na wybór ofert pracy nie mogli też narzekać specjaliści IT.
Czas DeVopsa
Dorota Hechner z firmy rekrutacyjnej Devire zwraca uwagę, że choć branża IT ucierpiała podczas pierwszej fali pandemii, to pozostaje w dobrej kondycji.
Wywołane przez pandemię przyspieszenie w cyfryzacji zwiększyło też zapotrzebowanie na ekspertów IT także w innych branżach. Według GUS grupa firm zatrudniających specjalistów IT w tym roku zwiększyła się do ponad 25 proc. (z 23,5 proc. w 2019 r.). Na Pracuj.pl od lipca do listopada liczba ogłoszeń z branży IT wrosła o 10 proc. rok do roku. Jak ocenia Avenga, firma specjalizująca się w usługach IT, w 2020 r. pracodawcy szukali przede wszystkim ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa (w ich przypadku widać aż kilkukrotny wzrost zapotrzebowania), a także rozwiązań chmurowych. Wyraźnie wzrosło też zapotrzebowanie na specjalistów DevOps i tych od rozwoju oprogramowania.
Według grudniowego raportu Devire, inżynierowie DevOps (programiści znający się też na utrzymaniu systemów IT), byli w tym roku w ścisłej czołówce poszukiwanych kandydatów – szczególnie jeśli byli biegli w rozwiązaniach chmurowych.