Niemcy otwierają się na czterodniowy tydzień pracy

Skrócony czas pracy najczęściej oferują małe firmy, ale i tak większość pracodawców z rezerwą podchodzi do tego pomysłu. Podobnie jak w Polsce.

Publikacja: 08.07.2024 04:30

Odsetek pracodawców gotowych do skrócenia tygodnia pracy jest w Polsce podobny jak w Niemczech, wyni

Odsetek pracodawców gotowych do skrócenia tygodnia pracy jest w Polsce podobny jak w Niemczech, wynika z badania PIE

Foto: adobestock

Większa lojalność i motywacja pracowników, a także mniejsza absencja – takie korzyści z czterodniowego tygodnia pracy najczęściej wskazują menedżerowie HR w Niemczech, którzy uczestniczyli w sondażu agencji zatrudnienia Randstad, przeprowadzonym dla niemieckiego ifo Institute.

Krótsza praca nawet za niższą płacę

Według wyników sondażu już teraz 11 proc. firm nad Odrą oferuje czterodniowy tydzień pracy, przy czym tę średnią podbijają małe firmy (do 50 pracowników). Wśród nich 14 proc. może się pochwalić krótszym tygodniem pracy, który jest zdecydowanie, bo o połowę mniej popularny w dużych firmach (7 proc.). Nie widać też perspektyw szybkiego wzrostu popularności czterodniowego tygodnia pracy, choć nie zawsze oznacza on wzrost kosztów.

Jak zwraca uwagę Daria Schaller, badaczka z ifo Institute, tylko w co dziesiątej firmie oferującej czterodniowy tydzień pracy pracownik może ograniczyć swój czas pracy, zachowując pełne wynagrodzenie. Znacznie więcej, bo ponad połowa pracowników, godzi się na obniżenie wypłaty, by móc pracować przez cztery dni w tygodniu. Z kolei w 39 proc. firm pracownicy rozkładają tygodniowy czas pracy na cztery dni w tygodniu, co oznacza, że pracują wtedy dłużej.

Czterodniowy tydzień: szanse i zagrożenia

Chociaż w co piątej z niemieckich firm toczą się teraz dyskusje nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy (częściej rozmawiają o tym menedżerowie dużych firm – 31 proc.), to tylko 2 proc. badanych ma już konkretne plany skrócenia czasu pracy. Pozostałe najczęściej po prostu o tym nie myślą albo (prawie co trzecia) oceniają, że w ich przypadku czterodniowy tydzień pracy nie byłby możliwy.

Jako główne wyzwanie badani pracodawcy wskazują dodatkowe zapotrzebowanie na pracowników (59 proc.), trudne do zaspokojenia przy obecnym niedoborze wykwalifikowanych kadr (61 proc. ankietowanych firm przewiduje, że czterodniowy tydzień pracy jeszcze zwiększyłby ten niedobór).

Ponad połowa obawia się problemów z organizacją nowego czasu pracy, 40 proc. badanych przewiduje pogorszenie koniunktury w gospodarce, a niewiele mniej – spadek produkcji.

Tylko u 3 proc. niemieckich firm perspektywa wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy nie budzi żadnych obaw, choć jednocześnie sporo badanych dostrzega też pewne korzyści takiego rozwiązania.

Co prawda największa grupa, bo 37 proc. pracodawców, ocenia, że skrócenie tygodnia pracy nie przyniesie żadnych korzyści, ale ponad jedna trzecia liczy na wzrost lojalności i zaangażowania pracowników. Ponad jedna czwarta widzi też w czterodniowym tygodniu pracy szansę na spadek absencji pracowników, a także na wzrost liczby kandydatów do pracy.

Obawy firm w Polsce o skrócenie czasu pracy

Rezerwy wobec przygotowywanego już w Ministerstwie Pracy planu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy nie kryją firmy w Polsce. Nie popiera go 76 proc. przedsiębiorców objętych kwietniowym badaniem, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Najwięcej przeciwników tego pomysłu jest wśród dużych firm (78 proc.), podczas gdy najwięcej zwolenników skrócenia tygodnia pracy jest w gronie małych przedsiębiorców (25 proc.).

Z kolei przeprowadzone nieco wcześniej w tym roku badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazało, że dla 51 proc. firm przejście na czterodniowy tydzień pracy byłoby niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży (najczęściej twierdziły tak firmy z branży usług profesjonalnych oraz przemysłu lekkiego – 61 proc.).

Badanie PIE dowodzi, że odsetek pracodawców gotowych do skrócenia tygodnia pracy jest u nas podobny jak w Niemczech: planuje to 8 proc. średnich i 10 proc. dużych przedsiębiorstw, zaś 5 proc. średnich pracodawców i 8 proc. dużych nie wykluczało rozważenia takiego rozwiązania.

Większa lojalność i motywacja pracowników, a także mniejsza absencja – takie korzyści z czterodniowego tygodnia pracy najczęściej wskazują menedżerowie HR w Niemczech, którzy uczestniczyli w sondażu agencji zatrudnienia Randstad, przeprowadzonym dla niemieckiego ifo Institute.

Krótsza praca nawet za niższą płacę

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Rynek pracy
Dobre wiadomości z USA: bezrobocie maleje, przybywa miejsc pracy
Rynek pracy
Pokolenie Z wnosi perspektywę "błękitnego oceanu". Eksperci: Firmy powinny to wykorzystać
Rynek pracy
Koniec z klepaniem po plecach. Pokolenie Z ma nowe wyzwanie dla szefów
Rynek pracy
Udział kobiet we władzach spółek, zamiast w Polsce rosnąć, maleje