O przeszło jedną czwartą (27,3 proc.) zwiększyła się w ubiegłym roku liczba cudzoziemców pracujących w Polsce – podał w czwartek GUS. Na koniec grudnia ich liczba przekraczała milion. To 6,5 proc. ogólnej liczy osób wykonujących pracę w Polsce. W tej liczbie ponad 430 tys. stanowili zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych.
Najliczniejszą grupę (ok. 73 proc. już po inwazji Rosji na Ukrainę) stanowili obywatele Ukrainy. Drugą najliczniejszą grupą okazali się Białorusini, stanowiąc jedną dziesiątą populacji pracujących w Polsce obcokrajowców. Obywatele każdego z pozostałych państw stanowili po mniej niż 3 proc. ogółu opisywanej przez GUS grupy cudzoziemców. W sumie obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce na koniec ubiegłego roku pochodzili ze 150 państw.
Czytaj więcej
W fabrykach, w hotelach i na budowach, gdzie do niedawna obok Polaków najczęściej pracowali obywatele Ukrainy, z miesiąca na miesiąc przybywa imigrantów także z bardzo odległych państw.
Najwięcej pracowało mężczyzn, ale ich udział na przestrzeni 2022 r. zmniejszył się z 64,7 proc. do 58,2 proc. Średnia wieku zagranicznych pracowników była niższa niż pracujących Polaków i wyniosła 37,4 lat (w przypadku obywateli Polski to 42,6 lat).
Na koniec ubiegłego roku cudzoziemcy pracowali we wszystkich polskich powiatach i miastach na prawach powiatu. Wysokim udziałem obcokrajowców w ogólnej liczbie pracujących charakteryzowały się powiaty i miasta województwa lubuskiego. Natomiast najwyższy udział zatrudnianych cudzoziemców odnotowano w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim (25,6 proc.).