Aktualizacja: 20.02.2025 14:22 Publikacja: 10.08.2023 18:15
Lipiec przyniósł nowy rekord cudzoziemców objętych ZUS
Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz
Prawie 1,098 tys. pracujących obcokrajowców było w rejestrach ZUS pod koniec lipca tego roku. To o 40,2 tys. więcej niż w styczniu b.r. i prawie o 73 tys. więcej niż rok wcześniej. Tylko w niewielkim stopniu przyczynili się do tego rekordu pracownicy z Ukrainy. Ich liczba wzrosła w lipcu br. do 749,1 tys. czyli o ponad 13 tys. w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku.
W rezultacie udział Ukraińców wśród obcokrajowców w rejestrach ZUS zmalał na koniec do 68,3 proc. z prawie 72 proc. rok wcześniej.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
56 proc. polskich firm co najmniej raz w miesiącu korzysta z usług zewnętrznych specjalistów. Głównie po to, by uzupełnić brakujące kompetencje, ale też ograniczyć koszty pracy.
Pomimo wyzwań związanych z demografią to nie rekrutacja, ale rozwój kompetencji staje się największym wyzwaniem dla pracodawców, którzy coraz częściej sięgają po wsparcie nowych technologii.
Chociaż od ponad dekady Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców spoza Wspólnoty, to nie zabiegamy o fachowców i specjalistów.
Sędzia tymczasowo zablokował prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość wysłania 2200 pracowników Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) na płatny urlop. Zrobił to zaledwie kilka godzin przed wejściem w życie przepisów.
Marcowa waloryzacja emerytur i rent sprawi, że ZUS będzie wypłacał także wyższą rentę dla wdów i wdowców na emeryturze. Ile maksymalnie będą mogli otrzymywać uprawnieni do niej od lipca 2025 r.?
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
Szykują się duże zmiany w zasadach przebywania na L4. Nowe przepisy dadzą pracownikom szerszy wachlarz dozwolonych aktywności, a nawet możliwość wykonywania pracy. Z drugiej strony ZUS zyska nowe uprawnienia do kontroli.
Od 1 lipca 2025 roku kwota minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów na etacie wyniesie 11 863,49 zł. – Ta kwota dotyczy dzisiaj 15 proc. lekarzy – powiedział w podcaście "Rzecz o Zdrowiu" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Nawet w międzynarodowej korporacji praca nie może trwać bez przerwy, a zatrudniony musi mieć czas na odpoczynek.
Pracodawcy będą mieli czas do stycznia 2026 roku na wprowadzenie zmian obniżających temperaturę w miejscu pracy.
W sytuacjach patologicznych inspektor przekształci umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Propozycje zmian w KPO budzą wątpliwości firm.
Firma musi podać w dokumencie wypowiedzenia umowy o prace powód rozwiązania tej umowy w sposób konkretny i zrozumiały dla pracownika.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas